Asset Publisher Asset Publisher

Hodować las dla wszystkich nas

Hodować znaczy zaczynać od początku

 

Produkcja materiału sadzeniowego w Nadleśnictwie oparta jest całkowicie na własnej bazie nasiennej. Uznanych jest 9 drzew matecznych sosny pospolitej, 4 olszy czarne i 4 brzozy brodawkowatej, 3 dęby szypułkowe i 1 dąb bezszypułkowy. Wyznaczono 3 wyłączone drzewostany nasienne dla sosny o łącznej powierzchni 20,82 ha. Oprócz tego na terenie Nadleśnictwa znajduje się 290,60 ha gospodarczych drzewostanów nasiennych dla sosny, 1,33 ha modrzewia europejskiego 1,92 ha olszy czarnej, 28,89 ha buka, 13,66 ha dębu szypułkowego i 17,64 ha dębu bezszypułkowego. Na terenie Nadleśnictwa znajdują się źródła nasion dla daglezji, jawora, graba, lipy, olszy szarej i czereśni ptasiej. Nadleśnictwo posiada własne Gospodarstwo Nasienno-Szkółkarskie o powierzchni całkowitej 10,64 ha z czego na produkcję przypada 6,50 ha. Szkółka wyposażona jest w nowoczesny, zautomatyzowany system nawadniania, mroźnię na sadzonki oraz chłodnię do przechowywania nasion dębu i buka.

 

Średniorocznie rozmiar prac z zakresu hodowli lasu kształtuje się na poziomie:

 

•    zalesienia gruntów porolnych – 0,5 ha,

 

•    odnowienia zrębów - 143 ha,

 

•    odnowienia po rębniach złożonych - 61 ha,

 

•    wprowadzanie II piętra – 0,8 ha,

 

•    cięcia pielęgnacyjne (CW, CP) - 222 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Bezpieczniej wzdłuż dróg i torów

Bezpieczniej wzdłuż dróg i torów

 

W bieżącym roku z cięciami odnowieniowymi zbliżymy się w kilku miejscach do dróg publicznych. Nasze działania w przyszłości sprowadzać się będą do odsuwania wysokich drzew od dróg. W tych miejscach zaplanujemy i posadzimy bezpieczny dla ruchu kołowego nowy las, będzie tutaj więcej niskich drzew liściastych i krzewów. Dzięki tym działaniom w czasach zmieniającego się klimatu - a co również z tym związane - gwałtownych burz i silnych wiatrów, użytkownicy dróg nie będą narażeni na upadki drzew na jezdnię tak jak ma to miejsce obecnie.

W związku z tym, że zmieni się krajobraz wzdłuż drogi, którą często jeździcie może się Wam wydawać, że wycinamy więcej drzew niż dotychczas, ale nie jest to prawdą. W Nadleśnictwie Człuchów od 2023 roku realizujemy plan, który funkcjonować będzie do roku 2032. Wg tego planu co roku pozyskujemy ok. 125 000 m3 drewna, a w miejsce wyciętych drzew sadzimy nowy las. Prace nad planem pozyskania drewna który realizujemy trwały ponad 2 lata- dlaczego tak długo? Dlatego że wszystko  musi być dokładnie wyliczone. Przez ten czas ustaliliśmy dokładnie ile drewna mamy na administrowanym przez nas terenie, potem ustaliliśmy ile drewna przyrośnie nam przez okres 10 lat. Ostatecznie do pozyskania pobraliśmy tylko część tego co przyrośnie. Dzięki takim działaniom mimo pozyskania rok rocznie przybywa drewna w naszych lasach. Nie pracujemy bezmyślnie - wszystko jest przemyślane na przyszłe dziesięciolecia. Corocznie w całej Polsce Lasy Państwowe sadzą 500 mln drzew.

 

Las pełni wiele różnych funkcji: pochłania dwutlenek węgla, produkuje tlen, chroni glebę i wodę, stanowi ostoję dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Las dla człowieka jest bardzo waży, pełni funkcje turystyczne, rekreacyjne, dostarcza grzybów i jagód itd., a przede wszystkim drewno - niesamowity surowiec odnawialny, o wielu zastosowaniach. Lasy pochłaniają i magazynują dwutlenek węgla. 1 ha lasu pochłania średnio 4-5 ton CO2. Łącznie polskie lasy pochłaniają rocznie ok. 40 mln ton CO2.

 

Dzięki lasom mamy domy z drewna, podłogi, schody, meble, papier, opakowania, przeróżne narzędzia, instrumenty i wiele innych rzeczy. Produkty z drewna otaczają nas na co dzień. To właśnie drewno jest produktem ekologicznym, do jego wytworzenia potrzeba tylko energii słońca, ziemi, wody i stosunkowo niewiele czasu. Ten czas, który dochodzi do 100 lat budzi w Was często niepokój. Prawda, że zmieniamy krajobraz na dziesiątki lat, ale w tym miejscu sadzimy odporniejszy na zmieniające się warunki klimatyczne nowy las, który w podobnym wieku zobaczą nasze wnuki i dzięki temu one również będą się mogły cieszyć ze wszystkich funkcji lasu i z drewna.