Asset Publisher Asset Publisher

Gospodarstwo łowieckie

Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Człuchów

 

Łowiectwo w dzisiejszych czasach to nie tylko sztuka polowania oparta na bogatej tradycji i długiej historii, ale także jeden z ważnych elementów ochrony przyrody.

 

Ważną rolę w gospodarce łowieckiej odgrywają Lasy Państwowe. Rola ta wynika bezpośrednio z zapisów zawartych w Ustawie „Prawo łowieckie", bowiem o ostatecznym kształcie działań, jakie planują dzierżawcy obwodów w rocznych planach łowieckich decydują nadleśniczowie i dyrektorzy regionalnych dyrekcji LP, którzy owe plany zatwierdzają. Według ww. ustawy łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego  oznacza ochronę zwierząt łownych i  gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz z zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

 

Celem łowiectwa jest zachowanie bioróżnorodności, zrównoważone gospodarowanie populacjami zwierząt, a także ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego poprzez poprawę warunków bytowania zwierzyny oraz kultywowanie tradycji łowieckich i krzewienie kultury i etyki łowieckiej.

 

W ostatnich latach obserwujemy intensywne przemiany społeczne i cywilizacyjne, z którymi współczesny myśliwy musi się zmierzyć. Wizerunek myśliwego wzbudza w większości przypadków negatywne emocje, wynikające przede wszystkim z niskiej świadomości i wiedzy przyrodniczej społeczeństwa. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że człowiek ingerując w środowisko naturalne tak głęboko w zasadzie uniemożliwił przyrodzie naturalne regulowanie liczebności populacji zwierząt dziko żyjących. W tym przypadku myśliwy stał się ostatnim ogniwem łańcucha pokarmowego i chcąc mieć jakikolwiek wpływ na utrzymanie liczebności populacji dzikich zwierząt w stanie znośnym dla środowiska instytucja myśliwego jest nam niezbędna.

 

Teren Nadleśnictwa Człuchów należy do VI Rejonu Hodowlanego i podzielony jest na 14 obwodów łowieckich. Wszystkie obwody wydzierżawione są kołom łowieckim. Dzięki skutecznej współpracy staramy się utrzymać liczebność populacji zwierzyny łownej na takim poziomie, aby szkody przez nią powodowane były znośne dla środowiska.