Asset Publisher Asset Publisher

Jak chronimy lasy

Ochrona lasu to niełatwe ale satysfakcjonjące zadanie

 

 

Znaczna część nadleśnictwa charakteryzuje się obecnością litych i słabo urozmaiconych pod względem składu gatunkowego drzewostanów, w znacznej części położonych na gruntach porolnych, które szczególnie zagrożone są ze strony szkodników owadzich i grzybów patogenicznych.

Kolejnym problemem z jakim boryka się nadleśnictwo są szkody od zwierzyny. Co roku nadleśnictwo stosuje szereg metod w celu ograniczenia szkód, np. grodzenia, repelenty i wykładanie drzew zgryzowych. Bardzo ważnym elementem jest również prawidłowo prowadzona gospodarka łowiecka.

Silne wiatry, obfite opady śniegu, wczesne i późne przymrozki oraz okresowe susze to najczęstsze zagrożenia abiotyczne, na które narażone są lasy na terenie Nadleśnictwa Człuchów.

Pomimo, że Polska od kilku lat zmienia sposób gospodarowania odpadami, to w dalszym ciągu lasy nadleśnictwa są mocno zaśmiecane, a Lasy Państwowe ponoszą ogromne koszty na oczyszczanie terenów oraz zagospodarowanie odpadów.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Międzynarodowa Noc Nietoperzy

Międzynarodowa Noc Nietoperzy

Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? Te i wiele innych ciekawostek poznasz podczas organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.

Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami,  dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” ma na celu zwiększenie świadomości na temat nietoperzy i ich znaczenia dla środowiska.

 

O nietoperzach słów kilka…

Nietoperze, te tajemnicze nocne stworzenia, od wieków wzbudzające ciekawość
i wiele emocji wśród ludzi. Bezszelestnie przemykające nad naszymi głowami, dzięki wyjątkowej zdolności echolokacji, są w stanie unikać przeszkód i skutecznie polować na owady, w tym na komary, które wielu z nas uważa za prawdziwe utrapienie. Niestety, wokół tych niezwykłych ssaków narosło wiele mitów i nieprawdziwych przekonań – kto nie słyszał o nietoperzu wplątującym się we włosy czy o wampirze wysysającym krew?

Nietoperze to grupa ssaków, które jako jedyne poza ptakami opanowały zdolność do aktywnego lotu. Ich przednie łapki to błoniaste skrzydła, dzięki którym są świetnymi lotnikami. Nietoperze w czasie lotu wydają ultradźwięki, które po odbiciu się od napotkanych przeszkód wracają do nietoperzowego ucha, dając mu „obraz” okolicy. To zjawisko echolokacji pozwala nietoperzom tak zwinnie się poruszać między drzewami i sprytnie unikać zderzenia z napotkanymi na drodze obiektami. Nasze krajowe nietoperze nie budują swoich siedzib, tylko wykorzystują na schronienia dziuple, jaskinie, budki drewniane, a także nie stronią od ludzi i zamieszkują strychy, piwnice, opuszczone budynki, wieże itp. To nasi wielcy sprzymierzeńcy. Kiedy śpimy one polują na owady, w tym te, które niszczą drzewa. No i na znienawidzone przez wszystkich komary.

Jak możemy im pomóc?

  • wybierając oświetlenie wokół domu, wybierzmy to, które świeci w dół, by zmniejszyć zanieczyszczenia światłem (źle dobrane oświetlenie nie tylko negatywnie wpłynie na nietoperze, ale i na inne organizmy)
  • planując remont budynku np. termomodernizację, w którym przebywają nietoperze, wybierzmy termin, kiedy nie będzie nietoperzy (najczęściej od kwietnia do sierpnia)
  • przy remontach strychu zachowajmy wloty dla nietoperzy, wystarczy szczelinka
  • przy konserwacji drewna (przy budowie domu), wybierzmy nietoksyczne środki
  • możemy wywiesić specjalną skrzynkę dla nietoperzy
  • respektujmy tablice informacyjne o zakazie wstępu ze względu na zimujące nietoperze
  • nie wybudzajmy hibernujących nietoperzy, jeśli takie napotkamy;

 

Zapraszamy do obejrzenia poniższego odcinka o nietoperzach:

Odcinek cyklu Ocalony Świat - "Głową w dół"

 

#LasDoGóryNogami