Asset Publisher Asset Publisher

Jak chronimy lasy

Ochrona lasu to niełatwe ale satysfakcjonjące zadanie

 

 

Znaczna część nadleśnictwa charakteryzuje się obecnością litych i słabo urozmaiconych pod względem składu gatunkowego drzewostanów, w znacznej części położonych na gruntach porolnych, które szczególnie zagrożone są ze strony szkodników owadzich i grzybów patogenicznych.

Kolejnym problemem z jakim boryka się nadleśnictwo są szkody od zwierzyny. Co roku nadleśnictwo stosuje szereg metod w celu ograniczenia szkód, np. grodzenia, repelenty i wykładanie drzew zgryzowych. Bardzo ważnym elementem jest również prawidłowo prowadzona gospodarka łowiecka.

Silne wiatry, obfite opady śniegu, wczesne i późne przymrozki oraz okresowe susze to najczęstsze zagrożenia abiotyczne, na które narażone są lasy na terenie Nadleśnictwa Człuchów.

Pomimo, że Polska od kilku lat zmienia sposób gospodarowania odpadami, to w dalszym ciągu lasy nadleśnictwa są mocno zaśmiecane, a Lasy Państwowe ponoszą ogromne koszty na oczyszczanie terenów oraz zagospodarowanie odpadów.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Spotkanie kierownictwa Nadleśnictwa Człuchów z lokalną społecznością Sołectwa Bińcze

Spotkanie kierownictwa Nadleśnictwa Człuchów z lokalną społecznością Sołectwa Bińcze

       Dnia 26 czerwca 2024r. o godzinie 17:00 w Świetlicy Wiejskiej w Bińczu odbyło się spotkanie mieszkańców Sołectwa Bińcze z Nadleśniczym Nadleśnictwa Człuchów Sławomirem Kmiecikiem i Zastępcą Nadleśniczego Piotrem Łąckim oraz Leśniczym Leśnictwa Bińcze Waldemarem Feculakiem. Celem spotkania było omówienie zasad prowadzenia trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej w Polsce, a także planowanej gospodarki leśnej na terenie lasów wokół miejscowości Bińcze zgodnie z planem urządzania lasu na lata 2023-2032. Spotkanie było odpowiedzią na docierające sygnały o niezrozumieniu prowadzonej gospodarki leśnej wśród części lokalnej społeczności Sołectwa Bińcze.

Podczas prelekcji omówione zostały dane statystyczne, dotyczące leśnictwa w Polsce m.in.:

• powierzchni Lasów Państwowych,
• zasobów drzewnych w Lasach Państwowych na przestrzeni lat 1946-2022,
• pozyskania surowca drzewnego w latach 1946-2022,
• struktury powierzchni Lasów Państwowych wg klas wieku.

Uczestnicy prelekcji dowiedzieli się również o:

• zasadach finansowania Lasów Państwowych,
• problemach związanych z zaśmiecaniem lasów,
• prowadzenia cięć przy szlakach komunikacyjnych,
• nowych i planowanych inwestycjach Nadleśnictwa Człuchów.

Po zakończonej prezentacji uczestnicy mieli możliwość zadania pytań na nurtujące ich zagadnienia.
Mamy nadzieję, że wszystkie wątpliwości i dylematy zostały rozwiane.