Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona przyrody - rezerwaty

Chronić las to piękne, chronić przyrodę odpowiedzialne

Dla zachowania unikalnych zbiorowisk przyrodniczych na terenie nadleśnictwa ustanowiono następujące rezerwaty:

 

  1. "Sosny" o powierzchni 1,55 ha, położony w oddziale 393g Leśnictwa Lipie, w powiecie człuchowskim, w gminie Człuchów. Utworzony na podstawie Zarządzenia MLiPD z dn.18.05.1984 r. (M.P. nr 15 poz.108 z 1984 r.), zmieniony Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 17.01.2018 r. (Dz.U. woj. pomorskiego, poz. 489) w celu zachowania cennego ekosystemu leśnego wraz z jego charakterystycznymi biocenozami oraz populacjami cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt.
  2. "Jezioro Sporackie" o powierzchni 17,64 ha, położony w oddziale 36c,d,f,g,~a, 37h,i,~a, ~c Leśnictwa Polnica, w powiecie człuchowskim, w gminie Człuchów. Utworzony na podstawie Zarządzenia MLiPD z dn. 23.10.1965 r. (M.P. nr 64 poz. 360 z 1965 r.), zmieniony Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 06.06.2017 r. (Dz.U. woj. pomorskiego, poz. 2227) w celu ochrony zachowania ekosystemu jeziora lobeliowego oraz jego torfowiskowych i leśnych obrzeży wraz z charakterystyczną roślinnością oraz populacjami cennych gatunków roślin i zwierząt.

Rezerwat posiada otulinę o powierzchni: 51,49 ha.

  1. „Jezioro Bardze Małe" o powierzchni 8,40 ha, położony w oddziale 50d,k Leśnictwa Jeziorno, w powiecie człuchowskim, w gminie Człuchów. Utworzony na podstawie Zarządzenia MLiPD z dn. 03.12.1981 r. (M.P. nr 29 poz. 271 z 1981 r.), zmieniony Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 03.12.2021 r. (Dz.U. woj. pomorskiego, poz. 4942) oraz Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 12.04.2023 r. (Dz.U. woj. pomorskiego, poz. 1769)   w celu zachowania ekosystemu jeziora lobeliowego wraz z jego torfowiskowymi obrzeżami.

Rezerwat posiada otulinę o powierzchni: 21,84 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Drewno surowcem strategicznym.

Drewno surowcem strategicznym.

To przełomowy moment dla całej branży drzewnej — drewno zostanie usankcjonowane jako surowiec strategiczny poprzez ustawę, co nada mu szczególny status i zapewni ochronę prawną na poziomie krajowym. To ogromna szansa dla tysięcy polskich przedsiębiorców, którzy od lat budują siłę naszej gospodarki, korzystając z tego odnawialnego, ekologicznego zasobu.

Z inicjatywą wystąpił Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Witold Koss, a dzięki jego determinacji oraz ścisłej współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii, wykonaliśmy milowy krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego i stabilności dla całego sektora.

Co oznacza usankcjonowanie drewna jako surowca strategicznego?

- objęcie drewna szczególną ochroną prawną w ramach systemu bezpieczeństwa surowcowego państwa,
- możliwość priorytetowego traktowania sektora drzewnego w polityce gospodarczej i przemysłowej,
- większą przewidywalność i stabilność dostaw surowca dla przedsiębiorstw w kraju,
- ograniczenie ryzyka związanego z eksportem nieprzetworzonego drewna kosztem polskiego przemysłu,
- wzmocnienie pozycji Lasy Państwowe jako gwaranta zrównoważonej gospodarki leśnej,
- uznanie roli drewna jako kluczowego filaru transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.

Serdecznie dziękujemy Pani Minister Paulinie Hennig-Klosce, Ministrowi Krzysztofowi Paszykowi oraz Wiceministrowi Miłoszowi Motyce za konstruktywny dialog z branżą i realne wsparcie dla tej inicjatywy.

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udowadniamy, że polskie lasy i polskie drewno to nie tylko zasób naturalny, ale fundament nowoczesnej, odpowiedzialnej i zielonej gospodarki