Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa Człuchów

Nadleśnictwo Człuchów zarządza ponad 21 600 ha lasów Skarbu Państwa.

Lasy Nadleśnictwa Człuchów położone są w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego. Lasy te stanowią prawdziwe bogactwo przyrody. Na naszym terenie występuje pełen przekrój siedlisk leśnych — od borów sosnowych, przez lasy mieszane, aż po żyzne buczyny i wilgotne olsy. Tym, co wyróżnia nasz teren, to także obecność dziesiątek jezior i zbiorników wodnych – mniejszych i większych – rozrzuconych wśród lasów i łąk. Stanowią one oazę spokoju, cenne siedliska przyrodnicze i źródło wyjątkowych walorów krajobrazowych.

Na zarządzanym obszarze prowadzimy zrównoważoną gospodarkę leśną: odnawiamy, pielęgnujemy i planowo pozyskujemy drewno – surowiec naturalny, w pełni odnawialny i przyjazny środowisku. Dbamy o ochronę cennych siedlisk i gatunków, a także o to, by lasy były dostępne i bezpieczne dla każdego.

Nasze lasy to przestrzeń, gdzie przyroda spotyka człowieka — z myślą o teraźniejszości i przyszłych pokoleniach. Serdecznie zapraszamy do ich poznawania, odkrywania i wspólnego szanowania.