Asset Publisher
Turystyka i wypoczynek
Lasy Nadleśnictwa Człuchów położone są w większości na obszarze o wysokich walorach przyrodniczych, krajobrazowych
i rekreacyjno - wypoczynkowych. Tereny leśne, o stosunkowo dobrej dostępności, są znakomitą bazą dla amatorów czynnego wypoczynku na łonie przyrody, a obszary porośnięte płatami czernicy i brusznicy oraz dobre urodzaje grzybów powodują, że lasy
te są często odwiedzane przez ludność miejscową i przyjezdną. Kompleksy leśne, w których występuje dużo zwierzyny łownej, stanowią atrakcyjne tereny łowieckie.
Dość duże znaczenie dla turystów i wędkarzy mają zlokalizowane tu jeziora i rzeki.
Rzeźba terenu Nadleśnictwa Człuchów jest zróżnicowana. Przeważa teren równinny. Tylko w części północnej obrębu Domisław dominuje teren falisty i pagórkowaty.
Na terenie Nadleśnictwa w rozlewiskach rzek, jezior i strumieni na dobre zadomowiły się bobry, gniazduje tu też wiele gatunków dzikiego ptactwa.
Obszar w zasięgu Nadleśnictwa Człuchów posiada również wysokie walory historyczne i kulturowe, m. in. zachowane liczne założenia parkowe i folwarczne, zabytkowe kościoły i dawne cmentarze, obiekty architektury i budownictwa oraz stanowiska archeologiczne. Atrakcyjność omawianego terenu podnoszą zabytki architektoniczne, do których m. in. należą pozostałości zamku krzyżackiego w Człuchowie oraz drewniane kościoły w Kiełpinie, Krępsku i Polnicy. Ważną rolę odgrywa również dostępność bazy noclegowej w miastach Człuchów, Debrzno i Chojnice oraz występowanie jezior, w szczególności Jeziora Rychnowskiego z rozbudowaną bazą jachtową.
Asset Publisher
Drewno surowcem strategicznym.
Drewno surowcem strategicznym.
To przełomowy moment dla całej branży drzewnej — drewno zostanie usankcjonowane jako surowiec strategiczny poprzez ustawę, co nada mu szczególny status i zapewni ochronę prawną na poziomie krajowym. To ogromna szansa dla tysięcy polskich przedsiębiorców, którzy od lat budują siłę naszej gospodarki, korzystając z tego odnawialnego, ekologicznego zasobu.
Z inicjatywą wystąpił Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Witold Koss, a dzięki jego determinacji oraz ścisłej współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii, wykonaliśmy milowy krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego i stabilności dla całego sektora.
Co oznacza usankcjonowanie drewna jako surowca strategicznego?
- objęcie drewna szczególną ochroną prawną w ramach systemu bezpieczeństwa surowcowego państwa,
- możliwość priorytetowego traktowania sektora drzewnego w polityce gospodarczej i przemysłowej,
- większą przewidywalność i stabilność dostaw surowca dla przedsiębiorstw w kraju,
- ograniczenie ryzyka związanego z eksportem nieprzetworzonego drewna kosztem polskiego przemysłu,
- wzmocnienie pozycji Lasy Państwowe jako gwaranta zrównoważonej gospodarki leśnej,
- uznanie roli drewna jako kluczowego filaru transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.
Serdecznie dziękujemy Pani Minister Paulinie Hennig-Klosce, Ministrowi Krzysztofowi Paszykowi oraz Wiceministrowi Miłoszowi Motyce za konstruktywny dialog z branżą i realne wsparcie dla tej inicjatywy.
Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udowadniamy, że polskie lasy i polskie drewno to nie tylko zasób naturalny, ale fundament nowoczesnej, odpowiedzialnej i zielonej gospodarki