Asset Publisher
Gospodarstwo łowieckie
Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Człuchów
Łowiectwo w dzisiejszych czasach to nie tylko sztuka polowania oparta na bogatej tradycji i długiej historii, ale także jeden z ważnych elementów ochrony przyrody.
Ważną rolę w gospodarce łowieckiej odgrywają Lasy Państwowe. Rola ta, wynika bezpośrednio z zapisów zawartych w Ustawie „Prawo łowieckie", bowiem o ostatecznym kształcie działań, jakie planują dzierżawcy obwodów w rocznych planach łowieckich decydują nadleśniczowie i dyrektorzy regionalnych dyrekcji LP, którzy owe plany zatwierdzają. Według ww. ustawy łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego oznacza ochronę zwierząt łownych i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz z zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.
Celem łowiectwa jest zachowanie bioróżnorodności, zrównoważone gospodarowanie populacjami zwierząt, a także ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego poprzez poprawę warunków bytowania zwierzyny oraz kultywowanie tradycji łowieckich i krzewienie kultury i etyki łowieckiej.
W ostatnich latach obserwujemy intensywne przemiany społeczne i cywilizacyjne, z którymi współczesny myśliwy musi się zmierzyć. Wizerunek myśliwego wzbudza w większości przypadków negatywne emocje, wynikające przede wszystkim z niskiej świadomości i wiedzy przyrodniczej społeczeństwa. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że człowiek ingerując w środowisko naturalne tak głęboko w zasadzie uniemożliwił przyrodzie naturalne regulowanie liczebności populacji zwierząt dziko żyjących. W tym przypadku myśliwy stał się ostatnim ogniwem łańcucha pokarmowego. Chcąc mieć jakikolwiek wpływ na utrzymanie liczebności populacji dzikich zwierząt w stanie znośnym dla środowiska, instytucja myśliwego jest nam niezbędna.
Teren Nadleśnictwa Człuchów należy do VI Rejonu Hodowlanego i podzielony jest na 14 obwodów łowieckich. Wszystkie obwody wydzierżawione są kołom łowieckim. Dzięki skutecznej współpracy, staramy się utrzymać liczebność populacji zwierzyny łownej na takim poziomie, aby szkody przez nią powodowane były znośne dla środowiska.
Asset Publisher
Asset Publisher
Oferta edukacyjna
Oferta edukacyjna
Na terenie Nadleśnictwa Człuchów zajęcia edukacyjne prowadzone są w następujących miejscach:
1. na terenie edukacyjnym w Gozdnicy,
2. w biurowcu Nadleśnictwa Człuchów zlokalizowanym przy ul. Sobieskiego 3 w Człuchowie,
3. na ścieżce edukacyjnej w Leśnictwie Wałdowo,
4. w szkółce leśnej "Gospodarstwo nasienno-szkółkarskie Marysin",
5. w lesie,
6. ponadto w szkołach, przedszkolach i innych instytucjach kulturalno-oświatowych w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa
Kto przeprowadza zajęcia edukacyjne?
Osobą odpowiedzialną za przeprowadzanie, koordynację zajęć i projektów edukacyjnych oraz promocyjnych jest pracownik nadleśnictwa posiadający w swoim zakresie obowiązków prowadzenie czynności związanych z edukacją leśną. W razie potrzeby, stosownie do posiadanej wiedzy, do realizacji zadań związanych z edukacją leśną mogą być angażowani również inni pracownicy nadleśnictwa. W przypadku zajęć prowadzonych na terenie edukacyjnym w Gozdnicy i ścieżce edukacyjnej w Leśnictwie Wałdowo- zajęcia mogą odbywać się bez udziału pracowników nadleśnictwa
Jak zamówić przeprowadzenie zajęć edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa Człuchów?
1. Należy skontaktować się z osobą zajmującą się edukacją leśną w Nadleśnictwie Człuchów celem umówienia terminu i miejsca przeprowadzenia zajęć. Można to zrobić telefonicznie pod nr telefonu +48 607-953-344 lub poprzez e-mail: hanna.jamrozy@szczecinek.lasy.gov.pl.
2. Zajęcia edukacyjne z udziałem pracownika nadleśnictwa odbywają się zasadniczo w godzinach 7:00-15:00. Za zgodą nadleśniczego, zajęcia mogą odbyć się również poza godzinami pracy nadleśnictwa.
3. Po uzgodnieniu terminu należy wypełnić „Kartę zgłoszenia zajęć edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa Człuchów" dostępną do pobrania na samym dole tej strony.
4. Wypełnioną i podpisaną kartę należy dostarczyć przed planowaną datą zajęć. Forma dostarczenia karty: tradycyjna lub elektroniczna (skan wysłany na adres e-mail: czluchow@szczecinek.lasy.gov.pl).
Zasady udostępniania terenu edukacyjnego w Gozdnicy w celach edukacyjnych.
1. Teren edukacyjny może być udostępniany organizacjom społecznym, jednostkom samorządowym, jednostkom oświatowo-kulturalnym, komitetom rodzicielskim, służbom publicznym oraz innym zrzeszeniom, stowarzyszeniom lub organizacjom pożytku publicznego
2. Teren edukacyjny w Gozdnicy udostępniony jest przede wszystkim w celach edukacyjnych i w takich celach udostępniany jest zawsze bezpłatnie.
3. Zajęcia edukacyjne na terenie edukacyjnym, w tym akcje, konkursy, lekcje terenowe, festyny, rajdy i inne przedsięwzięcia mogą być przeprowadzane z udziałem pracownika nadleśnictwa lub bez jego udziału.
4. Zajęcia edukacyjne odbywają się zasadniczo w godzinach 7:00-15:00. Za zgodą nadleśniczego, zajęcia mogą odbyć się również poza godzinami pracy nadleśnictwa.
Jak zarezerwować teren edukacyjny w Gozdnicy do celów rekreacyjnych?
1. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z „Regulaminem korzystania z terenu edukacyjnego w Gozdnicy” dostępnym na dole tej strony.
2. Następnie należy skontaktować się z osobą zajmującą się edukacją leśną w Nadleśnictwie Człuchów celem umówienia terminu. Można to zrobić telefonicznie pod nr telefonu: +48 607-953-344 lub poprzez e-mail: hanna.jamrozy@szczecinek.lasy.gov.pl.
3. Po uzgodnieniu terminu należy niezwłocznie wypełnić „Wniosek o udostępnienie terenu edukacyjnego w Gozdnicy na cele rekreacyjne” dostępny do pobrania na samym dole tej strony.
4. Wypełniony i podpisany wniosek należy dostarczyć w formie tradycyjnej lub przesłać elektroniczna (skan wysłany na adres e-mail: czluchow@szczecinek.lasy.gov.pl).
W celach rekreacyjnych teren edukacyjny w Gozdnicy udostępniany jest odpłatnie. Obowiązujące ceny netto przedstawiono poniżej:
1. Udostępnienie terenu edukacyjnego bez wiaty- 20,00 zł/h
2. Udostępnienie terenu edukacyjnego z wiatą – 50,00 zł/h
Tereny leśne poza swym naturalnym pięknem mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia, stąd prosimy o zapoznanie się z listą zagrożeń dla bezpieczeństwa i zdrowia osób przebywających na powierzchniach leśnych, w miejscach udostępnionych dla edukacji leśnej, rekreacji i turystyki dostępną do pobrania poniżej.