Asset Publisher Asset Publisher

Gospodarstwo łowieckie

Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Człuchów

 

Łowiectwo w dzisiejszych czasach to nie tylko sztuka polowania oparta na bogatej tradycji i długiej historii, ale także jeden z ważnych elementów ochrony przyrody.

 

Ważną rolę w gospodarce łowieckiej odgrywają Lasy Państwowe. Rola ta, wynika bezpośrednio z zapisów zawartych w Ustawie „Prawo łowieckie", bowiem o ostatecznym kształcie działań, jakie planują dzierżawcy obwodów w rocznych planach łowieckich decydują nadleśniczowie i dyrektorzy regionalnych dyrekcji LP, którzy owe plany zatwierdzają. Według ww. ustawy łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego  oznacza ochronę zwierząt łownych i  gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz z zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

 

Celem łowiectwa jest zachowanie bioróżnorodności, zrównoważone gospodarowanie populacjami zwierząt, a także ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego poprzez poprawę warunków bytowania zwierzyny oraz kultywowanie tradycji łowieckich i krzewienie kultury i etyki łowieckiej.

 

W ostatnich latach obserwujemy intensywne przemiany społeczne i cywilizacyjne, z którymi współczesny myśliwy musi się zmierzyć. Wizerunek myśliwego wzbudza w większości przypadków negatywne emocje, wynikające przede wszystkim z niskiej świadomości i wiedzy przyrodniczej społeczeństwa. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że człowiek ingerując w środowisko naturalne tak głęboko w zasadzie uniemożliwił przyrodzie naturalne regulowanie liczebności populacji zwierząt dziko żyjących. W tym przypadku myśliwy stał się ostatnim ogniwem łańcucha pokarmowego. Chcąc mieć jakikolwiek wpływ na utrzymanie liczebności populacji dzikich zwierząt w stanie znośnym dla środowiska, instytucja myśliwego jest nam niezbędna.

 

Teren Nadleśnictwa Człuchów należy do VI Rejonu Hodowlanego i podzielony jest na 14 obwodów łowieckich. Wszystkie obwody wydzierżawione są kołom łowieckim. Dzięki skutecznej współpracy, staramy się utrzymać liczebność populacji zwierzyny łownej na takim poziomie, aby szkody przez nią powodowane były znośne dla środowiska.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Dofinansowanie WFOŚiGW

Dofinansowanie WFOŚiGW

Sprawozdanie z realizacji zadania do umowy dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Gdańsku (do umowy WFOŚ/D/585/7239/2024)
zawartej w ramach konkursu na zadania z zakresu ochrony przyrody województwa pomorskiego
(edycja 2023)

Nazwa zadania: „Budowa miejsca postoju pojazdów w Leśnictwie Jeziorno nad Jeziorem Bardze Duże”.

Koszt kwalifikowany: 229 117,15 zł netto

Dofinansowanie ze środków WFOŚ w Gdańsku: do 66 375,24 zł netto

Odnośnik na stronę WFOŚ Gdańsk: https://wfos.gdansk.pl

Sprawozdanie z realizacji zadania:

Projekt został zrealizowany na terenie Nadleśnictwa Człuchów, w Leśnictwie Jeziorno, między oddziałami leśnymi 31-a oraz 30-a, w powiecie człuchowskim, gminie Człuchów, obrębie ewidencyjnym Polnica, na działkach ewidencyjnych numer 5006 i 5007. Miejsce postoju pojazdów zlokalizowane jest na terenie lasów ochronnych przylegających bezpośrednio do obszaru Natura 2000 „Czerwona Woda pod Babilonem” PLH220056. Zgodnie z obowiązującym Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 19 sierpnia 2022 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 „Czerwona Woda pod Babilonem” PLH220056 Nadleśnictwo Człuchów jest odpowiedzialne za wykonanie działań ochronnych, polegających na zapobiegnięciu pogorszenia parametrów struktury i funkcji poprzez dostosowanie sposobów zagospodarowania i użytkowania terenu do wymogów ochrony siedliska, tj. utrzymaniu obecnego sposobu zagospodarowania terenu w pasie o szerokości 100 m wokół jeziora. Zadanie polegało na przebudowie miejsca postoju pojazdów oraz organizacji strefy turystyczno-rekreacyjnej. Miejsce postoju pojazdów zostało oddzielone od drzewostanu za pomocą ogrodzenia oraz krawężników, co zapobiegło samowolnemu pozostawianiu pojazdów między drzewami. Obecnie na miejscu postoju pojazdów znajdują się 73 miejsca postojowe, w tym 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych. W celu zminimalizowania wpływu presji turystycznej na Jezioro Bardze Duże została zorganizowana strefa turystyczno-rekreacyjna, na której umieszczono wiaty turystyczne, ze stołami i ławami drewnianymi oraz regulamin miejsca postoju pojazdów, a także tablica o treści „dlaczego tu nie ma śmietnika”. W okresie letnim, w m-cu sierpniu 2024 r. zostały umieszczone toalety przenośne i zapewniony wywóz nieczystości. Na miejscu postoju pojazdów przy zejściu nad Jezioro Bardze Duże zostały ustawione 4 tablice edukacyjne dot. obszaru Natura 2000, o następującej tematyce:

  1. Siedlisko 3140 Oligo i mezotroficzne zbiorniki wodne z podwodnymi łąkami ramienic Charetea;
  2. Mapa obszaru Natura 2000 Czerwona Woda pod Babilonem;
  3. Ramienice;
  4. Obszar Natura 2000 Czerwona Woda pod Babilonem.