Asset Publisher Asset Publisher

Lasy nadzorowane

Nadleśnictwo Człuchów prowadzi nadzór nad lasami niepaństwowymi w imieniu Starosty Człuchowskiego. Aktualnie w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa znajduje się 750,4245 ha lasów nadzorowanych.

Sposób postępowania w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa w ramach powierzonego nam nadzoru przez Starostwo Powiatowe w Człuchowie

1. Działki leśne objęte uproszczonymi planami urządzenia lasu:

a) Właściciel samodzielnie prowadzi gospodarkę leśną na podstawie uproszczonego planu urządzenia lasu (UPUL) i zgodnie z zawartymi w nim wskazaniami gospodarczymi.

b) Właściciel może zwrócić się do Nadleśniczego o udzielenie instruktażu na gruncie w zakresie wykonywania zadań gospodarczych. W tym celu należy skontaktować się z osobą odpowiedzialną za nadzór nad lasami niepaństwowymi w Nadleśnictwie Człuchów.

c) Osoba odpowiedzialna za nadzór nad lasami niepaństwowymi zapoznaje się ze wskazaniami gospodarczymi zawartymi w uproszczonym planie urządzenia lasu i nieodpłatnie udziela instruktażu jak przeprowadzić zabieg.

d) Po pozyskaniu drewna, właściciel informuje pracownika Nadleśnictwa Człuchów odpowiedzialnego za nadzór nad lasami niepaństwowymi i wspólnie z nim ustala termin ocechowania drewna na gruncie.

e) Pracownik Nadleśnictwa Człuchów sprawdza poprawność wykonania zabiegu i jeżeli został on wykonany zgodnie z zaleceniami dokonuje ocechowania drewna. Następnie sporządza Świadectwo Legalności pozyskania drewna, którego oryginał po zatwierdzeniu przez Nadleśniczego zostaje wysyłany do właściciela lasu.

2. Działki leśne nie objęte uproszczonymi planami urządzenia lasu:

a) Właściciel informuje pracownika Nadleśnictwa Człuchów odpowiedzialnego za nadzór nad lasami niepaństwowymi o chęci pozyskania drewna w swoim lesie. Wspólnie ustalają termin przeprowadzania lustracji terenowej.

b) Na gruncie, w obecności właściciela działki leśnej, pracownik nadleśnictwa wystawia opinię na temat konieczności przeprowadzenia zabiegu wraz z określeniem masy drewna do pozyskania. Oryginał zostawia właścicielowi, kopię zabiera do nadleśnictwa. Opinia jest podstawą do wydania decyzji na wykonanie prac.

c) Właściciel składa do Starosty Człuchowskiego wniosek o zgodę na przeprowadzenie zabiegu wraz opinią wystawioną przez pracownika Nadleśnictwa Człuchów.

d) Na podstawie nadesłanych dokumentów Starosta Człuchowski wydaje Decyzję, w której określa zadania z zakresu gospodarki leśnej,

e) Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, procedurę legalizacji drewna przeprowadza się w sposób analogiczny jak opisany dla działek leśnych objętych uproszczonymi planami urządzenia lasu (pkt. 1, ppkt. d, e).

Uwaga: W przypadku wykonania zabiegu niezgodnie ze wskazaniami w UPUL, bądź w wydanej przez Nadleśnictwo Człuchów opinii, pracownik nadleśnictwa ma prawo odmówić legalizacji drewna, informując o tym na piśmie Nadleśniczego. Nadleśniczy kieruje sprawę do Starosty zlecającego nadzór.

Kontakt w sprawach dotyczących lasów nadzorowanych:

- Tomasz Rudnik tel. 784-040-929

Kontakt w sprawach zalesień gruntów rolnych i sporządzania planów inwestycji:

- Daniel Knut, tel. (59) 83-458-62, kom. 784-040-940


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Drewno surowcem strategicznym.

Drewno surowcem strategicznym.

To przełomowy moment dla całej branży drzewnej — drewno zostanie usankcjonowane jako surowiec strategiczny poprzez ustawę, co nada mu szczególny status i zapewni ochronę prawną na poziomie krajowym. To ogromna szansa dla tysięcy polskich przedsiębiorców, którzy od lat budują siłę naszej gospodarki, korzystając z tego odnawialnego, ekologicznego zasobu.

Z inicjatywą wystąpił Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Witold Koss, a dzięki jego determinacji oraz ścisłej współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii, wykonaliśmy milowy krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego i stabilności dla całego sektora.

Co oznacza usankcjonowanie drewna jako surowca strategicznego?

- objęcie drewna szczególną ochroną prawną w ramach systemu bezpieczeństwa surowcowego państwa,
- możliwość priorytetowego traktowania sektora drzewnego w polityce gospodarczej i przemysłowej,
- większą przewidywalność i stabilność dostaw surowca dla przedsiębiorstw w kraju,
- ograniczenie ryzyka związanego z eksportem nieprzetworzonego drewna kosztem polskiego przemysłu,
- wzmocnienie pozycji Lasy Państwowe jako gwaranta zrównoważonej gospodarki leśnej,
- uznanie roli drewna jako kluczowego filaru transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.

Serdecznie dziękujemy Pani Minister Paulinie Hennig-Klosce, Ministrowi Krzysztofowi Paszykowi oraz Wiceministrowi Miłoszowi Motyce za konstruktywny dialog z branżą i realne wsparcie dla tej inicjatywy.

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udowadniamy, że polskie lasy i polskie drewno to nie tylko zasób naturalny, ale fundament nowoczesnej, odpowiedzialnej i zielonej gospodarki