Asset Publisher
NATURA 2000
Na gruntach Nadleśnictwa Człuchów występują:
- Obszary specjalnej ochrony siedlisk:
- „Czerwona Woda Pod Babilonem” o powierzchni na terenie nadleśnictwa 559,09 ha.
- „Dolina Brdy i Chociny” o powierzchni na terenie nadleśnictwa 4,86 ha.
- „Duży Okoń” o powierzchni na terenie nadleśnictwa 8,79 ha.
- „Dolina Szczyry” o powierzchni na terenie nadleśnictwa 141,51 ha.
Obszary zostały wyznaczone w celu ochrony siedlisk, gatunków ssaków, bezkręgowców oraz roślin.
- Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty:
- „Dolina Debrzynki” o powierzchni na terenie nadleśnictwa 87,27 ha. Utworzony w celu ochrony istotnego pod względem występowania siedlisk Natura 2000 odcinka niewielkiej rzeki Debrzynki, dopływu Gwdy.
- Obszar specjalnej ochrony ptaków:
- Wielki Sandr Brdy” o powierzchni na terenie nadleśnictwa 21,64 ha. Utworzony w celu ochrony populacji dziko występujących gatunków ptaków, utrzymania i zagospodarowania ich naturalnych siedlisk zgodnie z wymogami ekologicznymi i w niepogorszonym stanie.
Szczegółowe informacje na temat obszarów, gatunków czy siedlisk objętych ochroną na danym obszarze znajdziemy w Standardowym Formularzu Danych (SDF). Wszystkie dane dot. obiektów objętych ochroną prawną znajdziemy za pomocą centralnego rejestru form ochrony przyrody, dostępnego na stronie internetowej:
Asset Publisher
Asset Publisher
Konferencja „100 lecie Lasów Państwowych - historia i teraźniejszość”
Konferencja „100 lecie Lasów Państwowych - historia i teraźniejszość”
W dniu 6 listopada 2024 w Człuchowie odbyła się Konferencja „100 lecie Lasów Państwowych - historia i teraźniejszość”. Jest to już trzecie takie wydarzenie w Człuchowie zorganizowane przez Nadleśnictwo Człuchów, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Szczecinku oraz człuchowskie stowarzyszenie "Pro Kultura". Patronat Honorowy nad Konferencją objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku Pan Jarosław Czarnecki.
Uczestnikami tego wydarzenia jak w roku poprzednim były władze samorządowe z terenu Powiatu Człuchowskiego, przedstawiciele lokalnych służb mundurowych, dyrektorzy, naczelnicy, kierownicy oraz prezesi człuchowskich urzędów, dyrektorzy człuchowskich szkół i przedszkoli, właściciele lokalnych firm branżowych i okołobranżowych, prezesi i członkowie zarządów lokalnych stowarzyszeń, nie zabrakło również nadleśniczych. Rozesłaliśmy na nią ponad 200 zaproszeń.
W bieżącym roku Lasy Państwowe obchodzą stulecie swojego istnienia. Dnia 28 czerwca 1924 r., prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał rozporządzenie, które stanowiło podwaliny pod powstanie przedsiębiorstwa „Polskie Lasy Państwowe”. Prawny i gospodarczy model polskiego leśnictwa ukształtował się w ciągu kilku następnych lat. W latach 30-tych XX wieku. pierwszy dyrektor Lasów Państwowych, Adam Loret, nakreślił wizję funkcjonowania organizacji. Według niej las pełni wiele różnorodnych funkcji, a produkcja drewna jest tylko jedną z nich. Przedsiębiorstwo „Polskie Lasy Państwowe” stało się też jednym z gwarantów reform ekonomicznych wprowadzonych przez premiera i ministra skarbu Władysława Grabskiego.
Konferencję rozpoczęto od upamiętnienia tego jubileuszu w Miejskim Domu Kultury, a jubileuszowy, nawiązujący do historii referat „Adam Loret (1884- 1940?) pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych” wygłosił Honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego prof. dr hab. Andrzej Grzywacz. Ochronę przeciwpożarową lasów w Polsce omówił miejscowy nadleśniczy. W referacie Nadleśniczego Nadleśnictwa Człuchów ujęto infografikę informującą o systemie przeciwpożarowym jaki funkcjonuje w Lasach Państwowych, materiał ten jest dostępny na oficjalnej stronie Lasów Państwowych pod adresem: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki, można go również pobrać bezpośrednio TUTAJ. Nie mogło zabraknąć informacji dotyczących działalności człuchowskiego nadleśnictwa- jest to już stały punkt konferencji w którym omawiane są zrealizowane inwestycje m.in. parking w Obszarze Natura2000 "Czerwona Woda Pod Babilonem" nad jeziorem Bardze Duże, bieżące problemy, akcje- nie tylko te lokalne ale i ogólnopolskie, plany na najbliższą przyszłość, odpowiedzi na najczęściej zadawane nadleśnictwu pytania. W bieżącym roku uczestnicy konferencji zapoznali się również z możliwościami jakie daje Leśna Mapa Numeryczna, narzędziem pracy leśnika w nowoczesnym leśnictwie.
Podczas konferencji wygłoszono cztery referaty:
„Adam Loret (1884- 1940?) pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych” - prof. dr hab. Andrzej Grzywacz
„Ochrona przeciwpożarowa lasów w Polsce” - Nadleśniczy Nadleśnictwa Człuchów mgr inż. Sławomir Kmiecik
„Aktualne wyzwania przed którymi stoi Nadleśnictwo Człuchów” - Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Człuchów inż. Piotr Łącki
„Leśna Mapa Numeryczna” - Specjalista Służby Leśnej ds. stanu posiadania mgr inż. Jacek Godlewski
Treść merytoryczną konferencji wzbogaciła projekcja filmów wyprodukowanych przez Lasy Państwowe z serii "Z natury rzeczy", czy film "O drewnie". Zachęcamy do obejrzenia tego materiału w całości w serwisie Youtube – link poniżej.
Film „Z natury rzeczy. Drewno materiał przyszłości”
Film „Z natury rzeczy. Lasy a klimat”
Film „Z natury rzeczy. Skąd się bierze drewno”
Film „Z natury rzeczy. Wszędzie drewno”
film "O drewnie" zrealizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu i WFOŚiGW
Konferencję zakończył krótki koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych działającej przy Technikum Leśnym im. Adama Loreta w Tucholi.