Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Konferencja „100 lecie Lasów Państwowych - historia i teraźniejszość”

Konferencja „100 lecie Lasów Państwowych - historia i teraźniejszość”

W dniu 6 listopada 2024 w Człuchowie odbyła się Konferencja „100 lecie Lasów Państwowych - historia i teraźniejszość”. Jest to już trzecie takie wydarzenie w Człuchowie zorganizowane przez Nadleśnictwo Człuchów, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Szczecinku oraz człuchowskie stowarzyszenie "Pro Kultura". Patronat Honorowy nad Konferencją objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku Pan Jarosław Czarnecki.


Uczestnikami tego wydarzenia jak w roku poprzednim były władze samorządowe z terenu Powiatu Człuchowskiego, przedstawiciele lokalnych służb mundurowych, dyrektorzy, naczelnicy, kierownicy oraz prezesi człuchowskich urzędów, dyrektorzy człuchowskich szkół i przedszkoli, właściciele lokalnych firm branżowych i okołobranżowych, prezesi i członkowie zarządów lokalnych stowarzyszeń, nie zabrakło również nadleśniczych. Rozesłaliśmy na nią ponad 200 zaproszeń.


W bieżącym roku Lasy Państwowe obchodzą stulecie swojego istnienia. Dnia 28 czerwca 1924 r., prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał rozporządzenie, które stanowiło podwaliny pod powstanie przedsiębiorstwa „Polskie Lasy Państwowe”. Prawny i gospodarczy model polskiego leśnictwa ukształtował się w ciągu kilku następnych lat. W latach 30-tych XX wieku. pierwszy dyrektor Lasów Państwowych, Adam Loret, nakreślił wizję funkcjonowania organizacji. Według niej las pełni wiele różnorodnych funkcji, a produkcja drewna jest tylko jedną z nich. Przedsiębiorstwo „Polskie Lasy Państwowe” stało się też jednym z gwarantów reform ekonomicznych wprowadzonych przez premiera i ministra skarbu Władysława Grabskiego.


Konferencję rozpoczęto od upamiętnienia tego jubileuszu w Miejskim Domu Kultury, a jubileuszowy, nawiązujący do historii referat „Adam Loret (1884- 1940?) pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych” wygłosił Honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego prof. dr hab. Andrzej Grzywacz. Ochronę przeciwpożarową lasów w Polsce omówił miejscowy nadleśniczy. W referacie Nadleśniczego Nadleśnictwa Człuchów ujęto infografikę informującą o systemie przeciwpożarowym jaki funkcjonuje w Lasach Państwowych, materiał ten jest dostępny na oficjalnej stronie Lasów Państwowych pod adresem: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki, można go również pobrać bezpośrednio TUTAJ. Nie mogło zabraknąć informacji dotyczących działalności człuchowskiego nadleśnictwa- jest to już stały punkt konferencji w którym omawiane są zrealizowane inwestycje m.in. parking w Obszarze Natura2000 "Czerwona Woda Pod Babilonem" nad jeziorem Bardze Duże, bieżące problemy, akcje- nie tylko te lokalne ale i ogólnopolskie, plany na najbliższą przyszłość, odpowiedzi na najczęściej zadawane nadleśnictwu pytania. W bieżącym roku uczestnicy konferencji zapoznali się również z możliwościami jakie daje Leśna Mapa Numeryczna, narzędziem pracy leśnika w nowoczesnym leśnictwie.


Podczas konferencji wygłoszono cztery referaty:


„Adam Loret (1884- 1940?) pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych” - prof. dr hab. Andrzej Grzywacz

„Ochrona przeciwpożarowa lasów w Polsce” - Nadleśniczy Nadleśnictwa Człuchów mgr inż. Sławomir Kmiecik

„Aktualne wyzwania przed którymi stoi Nadleśnictwo Człuchów” - Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Człuchów inż. Piotr Łącki

„Leśna Mapa Numeryczna” - Specjalista Służby Leśnej ds. stanu posiadania mgr inż. Jacek Godlewski

Treść merytoryczną konferencji wzbogaciła projekcja filmów wyprodukowanych przez Lasy Państwowe z serii "Z natury rzeczy", czy film "O drewnie". Zachęcamy do obejrzenia tego materiału w całości w serwisie Youtube – link poniżej.

Film „Z natury rzeczy. Drewno materiał przyszłości”

Film „Z natury rzeczy. Lasy a klimat”

Film „Z natury rzeczy. Skąd się bierze drewno”

Film „Z natury rzeczy. Wszędzie drewno”

film "O drewnie" zrealizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu i WFOŚiGW

Konferencję zakończył krótki koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych działającej przy Technikum Leśnym im. Adama Loreta w Tucholi.