Wydawca treści Wydawca treści

Lasy HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych - zidentyfikowane według kryteriów HCVF (High Conservation Vaule Orestes) adoptowanych do warunków Polski przez Związek Stowarzyszeń ,,Grupa Robocza FSC-Polska"

 

 

Lasy będące HCVF (skrót od angielskiej nazwy: High Conservation Value Forests - polska nazwa: Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych) są wyznaczane w oparciu o „Kryteria wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce". Adaptacja do warunków Polski, lipiec 2006 r. autorstwa: Związku Stowarzyszeń" Grupa Robocza FSC-Polska.

 

  1. Kryteria wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF) w Polsce dostępne są na stronie: http://pl.fsc.org/ w zakładce: http://pl.fsc.org/files/Definicje_HCVF_w_Polsce.pdf
  2. Powierzchnia poszczególnych kategorii lasów HCVF w Nadleśnictwie Człuchów   - plik w załączniku.
  3. W plikach załączników dostępne są również mapy poszczególnych kategorii HCVF.

 

W dniach 27 marca - 10 kwietnia 2014 roku Nadleśnictwo Człuchów przeprowadziło procedurę konsultacji społecznych dotyczących lasów kluczowych dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności  (Kat.6).

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że wszelkie uwagi oraz propozycje dotyczące nowych obszarów HCVF można nadal zgłaszać do nadleśnictwa.

Wszelkie opinie, propozycje i uwagi dotyczące powyższych obszarów prosimy zgłaszać do Pani Anny Priatka, tel. 722-013-322 email: anna.priatka@szczecinek.lasy.gov.pl

 

 

 

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

likwidacja Barszczu Sosnowskiego

likwidacja Barszczu Sosnowskiego

Na terenach Nadleśnictwa Człuchów rośnie bardzo niebezpieczna roślina – Barszcz Sosnowskiego, która stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Dotknięcie tej ekspansywne rośliny  może skutkować poparzeniem skóry i wystąpieniem ciężko gojących się ran.  Dlatego zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu, którego link znajduje się poniżej:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/barszcz-sosnowskiego-jak-rozpoznac-i-leczyc-oparzenia-aa-FQJG-T6qK-yr9j.html

 

Ponadto informujemy, że nadleśnictwo prowadzi zwalczanie Barszczu Sosnowskiego od 2015 r.  Na terenach, na których od kilku lat prowadzone są zabiegi zwalczania roślin, widoczne są zadowalające efekty, jednak niezbędna jest kontynuacja działań ze względu na to, że nasiona barszczu mogą przeżywać w glebie nawet do 6 lat (wg. niektórych źródeł nawet do 8 lat). Główne skupisko Barszczu Sosnowskiego znajduje się na terenie Gminy Debrzno. Od kilku lat również samorządy gminne włączył się w akcje zwalczania Barszczu Sosnowskiego co przynosi jeszcze lepsze efekty ze względu na eliminowanie roślin na granicy gruntów co skutkuje nieprzenoszeniem się nasion.

W 2020 roku zostały wykonane kolejne zabiegi mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się tej rośliny. W 2020 roku nadleśnictwo przeznaczyło kwotę 41 600,84 zł, a zabiegiem objęto 25,40 ha.

Mamy nadzieję, że prowadzone zabiegi w kolejnych latach będą skutkowały pomniejszaniem się areału, a w przyszłości zupełnie wyeliminują występowanie tej niebezpiecznej rośliny.