Wydawca treści
Jak chronimy lasy
Ochrona lasu to niełatwe ale satysfakcjonjące zadanie
Lasy Nadleśnictwa Człuchów wg potencjalnego zagrożenia lasów w Polsce położone są w I strefie zagrożenia. Jednym z głównych zagrożeń biotycznych są szkodliwe owady. Gradacje szkodników pierwotnych są zjawiskiem częstym, podobnie jak rozległe, masowe pojawy szkodników wtórnych. Znaczna część Nadleśnictwa charakteryzuje się obecnością litych i słabo urozmaiconych pod względem składu gatunkowego drzewostanów, w znacznej części położonych na gruntach porolnych, szczególnie zagrożonych ze strony szkodników owadzich i grzybów patogenicznych. Stan zdrowotny drzewostanów znacznie pogorszył się w latach 1979 r. do 1984 r. Było to związane z wystąpieniem gradacji brudnicy mniszki jak również szkód ze strony szkodników wtórnych oraz wiatrów.
Po suszach, które miały miejsce w latach 2014-2016 na terenie Nadleśnictwa Człuchów można zauważyć wzrost występowania szkodników wtórnych, tj. kornik drukarz i przypłaszczek granatek.
W 2017 roku w wyniku intensywnych opadów deszczu wystąpiły podtopienia drzewostanów na łącznej powierzchni 104 ha.
W 2018 roku w wyniku wzmożonego występowania szkodników wtórnych sosny, po wyjątkowo mokrym 2017 roku, doszło do osłabienia i zamierania drzewostanów na powierzchni 5 ha. Drzewostany te zostały usunięte zrębami sanitarnymi.
Katastrofalna susza, w wyniku której przepadło 16 ha uprawach leśnych, a kolejne 11 ha zakwalifikowano do wykonania poprawek.
Kolejnym zagrożeniem jest zwierzyna. W celu ograniczenia szkód Nadleśnictwo Człuchów, stosuje następujące metody: grodzenia, repelenty, rysakowanie i wykładanie drzew zgryzowych.
Silne wiatry, obfite opady śniegu, wczesne i późne przymrozki oraz okresowe susze to najczęstsze zagrożenia abiotyczne, na które narażone są lasy na terenie Nadleśnictwa Człuchów.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Afrykański Pomór Świń
Uwaga na utrudnienia w ruchu na trasie Człuchów – Przechlewo.
Nadleśnictwo Człuchów, mając na uwadze bezpieczeństwo osób korzystających z infrastruktury leśnej każdego roku dokonuje przeglądu drzew pochylonych, usychających i innych mogących stwarzać zagrożenie.
Nie inaczej jest w przypadku dróg. Priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo użytkowników. Listę drzew niebezpiecznych sporządzają leśniczowie z poszczególnych leśnictw. Każdy etap prac jest szczegółowo zaplanowany, po czym ustalany jest harmonogram prac w zależności od pilności realizacji. Zostają wytypowane osoby odpowiedzialne za organizację i nadzór, kierowanie ruchem oraz oznakowanie w terenie. Instruktarz stanowiskowy szczegółowo określają przepisy BHP, które muszą być zachowane podczas wykonywania ścinki drzew.
Niekiedy zachodzi konieczność odsunięcia granicy lasu od pasa drogowego z powodu odrywających się gałęzi podczas silnych wiatrów. W związku z tym w roku 2020 rozpoczęto prace przy drodze powiatowej Człuchów – Przechlewo. Obecnie kontynuuje się usuwanie zagrażających drzew za pomocą harwestera – maszyny zapewniającej bezpieczeństwo osobom pracującym. Ruch odbywa się wahadłowo, a kieruje nim Policja z udziałem Straży Leśnej. Planuje się, że utrudnienia na drodze potrwają do 9 marca.
Za czasowe niedogodności przepraszamy.