Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Programu „Zanocuj w lesie”

Nadleśnictwo Człuchów wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu wybierz – mapy BDL- mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Wyznaczona strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru - poniżej w materiałach do pobrania.
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/    Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce.
- z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
- z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
- jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres czluchow@szczecinek.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Karolina Bartosiewicz (tel. 607-953-344)

 Nadleśnictwo Człuchów przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Aby spełnić oczekiwania i potrzeby osób odwiedzających nasze lasy, prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety, której link dostępny jest poniżej:


http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl


Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny i ulepszania Programu „Zanocuj w lesie”

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zamknięcie drogi

„Jedno dziecko Jedno drzewo” – nowa lokalizacja

Przywrócony przyrodzie teren po zrekultywowanym wysypisku śmieci na obrzeżach miasta Człuchów wydawał się idealnym miejscem na naszą akcję „Jedno dziecko- jedno drzewo”, którą prowadzimy wspólnie z Miastem Człuchów. Po 2 latach okazało się, że mimo starań wymagające dęby nie przyjmują się i zamierają.

Sukcesu nie zapewnił nam nawet zakup dużych drzewek z bryłą ziemi wyhodowanych w jedynej w Polsce Szkółce Zadrzewieniowej Lasów Państwowych zlokalizowanej w Nadleśnictwie Jastrowie, która na przygotowaniu tego typu sadzonek zna się jak nikt inny.

Przez cały czas od posadzenia te maluchy były nękane przez sarny, które uwielbiają teren wysypiska ze względu na soczystą trawę, niestety uwielbiają też młode pędy dębów. Podczas wędrówek po lesie, w wielu miejscach naszych lasów napotkacie ogrodzenia, w nich właśnie rosną dęby. Drzewka te bez ogrodzenia nie mają szans urosnąć w naszych lasach, stąd i w tym miejscu muszą być ogrodzone. W suche lato nasz samochód gaśniczy kilkanaście razy przywoził wodę by podlać tę nietypową dla leśnika, ale jakże ważną dla naszego lokalnego społeczeństwa uprawę.

Jesienią ubiegłego roku po zinwentaryzowaniu szkód przygotowaliśmy miejsca na nowe drzewka dodatkowo dowożąc specjalną ziemię z naszej szkółki leśnej, usunęliśmy trawę na powierzchni metra kwadratowego dla każdej sadzonki tak by nie zabierała im wilgoci. Nie dawało nam spokoju dlaczego mimo tylu starań, drzewka nie rosną. Nadleśniczy podjął decyzję o przewierceniu gruntu w miejscach sadzenia specjalnym świdrem glebowym. Decyzja okazała się trafna, w każdym miejscu po kilkudziesięciu centymetrach gleby natrafiliśmy na gruz betonowy. Tej warstwy gruzu nie udało się przebić. Wszystko  to co jest w glebie na terenie byłego wysypiska nie służy naszym dębom, a przecież mają upamiętniać narodziny dziecka, dlatego tak ważne jest dla nas, aby miały jak najlepsze warunki do życia.

Po wielu rozmowach postanowiliśmy zmienić lokalizacje tej powierzchni tak, aby to co wspólnie sadzimy miało dogodne warunki do wzrostu i rozwoju. Uznaliśmy, że przeznaczymy na to grunt rolny w pobliżu Człuchowa, który jest naszą własnością. W nowym miejscu drzewa zostaną otoczone najlepszą opieką leśników, uprawa zostanie starannie przygotowana i ogrodzona.

Przygotowaliśmy już specjalne zanumerowane paliki, dzięki którym każdy zlokalizuje swoje drzewko, w pobliżu znajdzie się miejsce postoju dla aut i tablice informacyjne. Wszystkich, którzy brali udział w akcji „Jedno dziecko- jedno drzewo” poprosimy jeszcze raz by posadzili drzewko ze swoimi pociechami. Dęby, które przetrwały w pierwotnej lokalizacji zostaną przez nas przeniesione. Szczegółowe informacje dotyczące nowej lokalizacji oraz data uroczystego otwarcia połączonego z sadzeniem zostanie przekazana w bieżącym roku. Sadzenie odbędzie się wiosną 2023 roku.