Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

likwidacja Barszczu Sosnowskiego

likwidacja Barszczu Sosnowskiego

Na terenach Nadleśnictwa Człuchów rośnie bardzo niebezpieczna roślina – Barszcz Sosnowskiego, która stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Dotknięcie tej ekspansywne rośliny  może skutkować poparzeniem skóry i wystąpieniem ciężko gojących się ran.  Dlatego zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu, którego link znajduje się poniżej:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/barszcz-sosnowskiego-jak-rozpoznac-i-leczyc-oparzenia-aa-FQJG-T6qK-yr9j.html

 

Ponadto informujemy, że nadleśnictwo prowadzi zwalczanie Barszczu Sosnowskiego od 2015 r.  Na terenach, na których od kilku lat prowadzone są zabiegi zwalczania roślin, widoczne są zadowalające efekty, jednak niezbędna jest kontynuacja działań ze względu na to, że nasiona barszczu mogą przeżywać w glebie nawet do 6 lat (wg. niektórych źródeł nawet do 8 lat). Główne skupisko Barszczu Sosnowskiego znajduje się na terenie Gminy Debrzno. Od kilku lat również samorządy gminne włączył się w akcje zwalczania Barszczu Sosnowskiego co przynosi jeszcze lepsze efekty ze względu na eliminowanie roślin na granicy gruntów co skutkuje nieprzenoszeniem się nasion.

W 2020 roku zostały wykonane kolejne zabiegi mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się tej rośliny. W 2020 roku nadleśnictwo przeznaczyło kwotę 41 600,84 zł, a zabiegiem objęto 25,40 ha.

Mamy nadzieję, że prowadzone zabiegi w kolejnych latach będą skutkowały pomniejszaniem się areału, a w przyszłości zupełnie wyeliminują występowanie tej niebezpiecznej rośliny.