Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Karol Bieliński Tel.: 59 83 475 61, kom. 784 040 931

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Jedno dziecko Jedno drzewo” – nowa lokalizacja

„Jedno dziecko Jedno drzewo” – nowa lokalizacja

Przywrócony przyrodzie teren po zrekultywowanym wysypisku śmieci na obrzeżach miasta Człuchów wydawał się idealnym miejscem na naszą akcję „Jedno dziecko- jedno drzewo”, którą prowadzimy wspólnie z Miastem Człuchów. Po 2 latach okazało się, że mimo starań wymagające dęby nie przyjmują się i zamierają.

Sukcesu nie zapewnił nam nawet zakup dużych drzewek z bryłą ziemi wyhodowanych w jedynej w Polsce Szkółce Zadrzewieniowej Lasów Państwowych zlokalizowanej w Nadleśnictwie Jastrowie, która na przygotowaniu tego typu sadzonek zna się jak nikt inny.

Przez cały czas od posadzenia te maluchy były nękane przez sarny, które uwielbiają teren wysypiska ze względu na soczystą trawę, niestety uwielbiają też młode pędy dębów. Podczas wędrówek po lesie, w wielu miejscach naszych lasów napotkacie ogrodzenia, w nich właśnie rosną dęby. Drzewka te bez ogrodzenia nie mają szans urosnąć w naszych lasach, stąd i w tym miejscu muszą być ogrodzone. W suche lato nasz samochód gaśniczy kilkanaście razy przywoził wodę by podlać tę nietypową dla leśnika, ale jakże ważną dla naszego lokalnego społeczeństwa uprawę.

Jesienią ubiegłego roku po zinwentaryzowaniu szkód przygotowaliśmy miejsca na nowe drzewka dodatkowo dowożąc specjalną ziemię z naszej szkółki leśnej, usunęliśmy trawę na powierzchni metra kwadratowego dla każdej sadzonki tak by nie zabierała im wilgoci. Nie dawało nam spokoju dlaczego mimo tylu starań, drzewka nie rosną. Nadleśniczy podjął decyzję o przewierceniu gruntu w miejscach sadzenia specjalnym świdrem glebowym. Decyzja okazała się trafna, w każdym miejscu po kilkudziesięciu centymetrach gleby natrafiliśmy na gruz betonowy. Tej warstwy gruzu nie udało się przebić. Wszystko  to co jest w glebie na terenie byłego wysypiska nie służy naszym dębom, a przecież mają upamiętniać narodziny dziecka, dlatego tak ważne jest dla nas, aby miały jak najlepsze warunki do życia.

Po wielu rozmowach postanowiliśmy zmienić lokalizacje tej powierzchni tak, aby to co wspólnie sadzimy miało dogodne warunki do wzrostu i rozwoju. Uznaliśmy, że przeznaczymy na to grunt rolny w pobliżu Człuchowa, który jest naszą własnością. W nowym miejscu drzewa zostaną otoczone najlepszą opieką leśników, uprawa zostanie starannie przygotowana i ogrodzona.

Przygotowaliśmy już specjalne zanumerowane paliki, dzięki którym każdy zlokalizuje swoje drzewko, w pobliżu znajdzie się miejsce postoju dla aut i tablice informacyjne. Wszystkich, którzy brali udział w akcji „Jedno dziecko- jedno drzewo” poprosimy jeszcze raz by posadzili drzewko ze swoimi pociechami. Dęby, które przetrwały w pierwotnej lokalizacji zostaną przez nas przeniesione. Szczegółowe informacje dotyczące nowej lokalizacji oraz data uroczystego otwarcia połączonego z sadzeniem zostanie przekazana w bieżącym roku. Sadzenie odbędzie się wiosną 2023 roku.