Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Akcja „Choinka od leśnika”

Akcja „Choinka od leśnika”

Akcja charytatywna pn. „Choinka od leśnika” to już coroczna tradycja. Jest to akcja pomocowa niesiona potrzebującym, ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem wśród pracowników nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.  Co roku, organizacją tego wydarzenia zajmuje się inne nadleśnictwo. Zaczęło się od Nadleśnictwa Sławno w 2021 roku, w kolejnych latach akcja ta została przeprowadzona przez Nadleśnictwo Karnieszewice – 2022 r. i Nadleśnictwo Białogard – 2023 r.

W 2024 roku rola gospodarza przypadła Nadleśnictwu Człuchów. Zdecydowaliśmy się wesprzeć Hospicjum Stacjonarne im. Jerzego Bigdy w Człuchowie oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze Powiatu Człuchowskiego. W tegorocznej akcji udało nam się zebrać nie tylko niezbędne rzeczy, ale także pieniądze na ich zakup, w kwocie 5 950 złotych.

Dzięki wsparciu finansowemu ze strony pracowników nadleśnictw zakupiliśmy i przekazaliśmy w dniu 30 grudnia 2024 r. dla podopiecznych Hospicjum Stacjonarnego w Człuchowie im. Jerzego Bigdy, m. in. sprzęt medyczny i rehabilitacyjny: generator ozonu, materace i poduszki przeciwodleżynowe, szelki do podnośnika oraz chodzik. Ponadto przekazaliśmy również zebrane środki higieny osobistej m.in. podkłady, balsamy do ciała i kremy.

Do Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w dniu 20 grudnia 2024 r. trafiły artykuły gospodarstwa domowego takie jak: odkurzacz, gofrownice, czajniki elektryczne, a także pościele, ręczniki, artykuły kuchenne, zabawki, gry planszowe, środki higieny osobistej i słodycze.

Leśnicy z nadleśnictw zorganizowanych w ramach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku włączając się do akcji pokazali, że nie są obojętni na potrzeby drugiego człowieka. Wzorem lat ubiegłych Akcja „choinka od leśnika” pokazała nam, że łączymy ze sobą tych, którzy chcą pomagać z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.

Wszystkim Nadleśnictwom z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku serdecznie dziękujemy za szczególne zaangażowanie oraz przekazanie darów na ww. akcję.

 

Informacja z akcji znajduje się również na stronie WeekendFM

 

DARZ BÓR !