Web Content Display Web Content Display

Dlaczego tu nie ma śmietników

Dlaczego zlikwidowaliśmy śmietniki na Miejscach Postoju na terenie Nadleśnictwa Człuchów?

  1. Chcemy chronić dzikie zwierzęta przed zatruciem nieprawidłowym pokarmem. Zwierzęta leśne łatwo dobierają się do koszy na śmieci. Kilka lat temu na naszych koszach umieściliśmy klapy zamykające- niestety często kosze pozostawały otwarte. Zwierzęta spożywają również opakowania po produktach np.: części foliowych opakowań, w których znajdują się resztki jedzenia.
  2. Chcemy chronić nas przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF- pozostawione w lesie odpadki mięsne mogą być nośnikiem tego wirusa.
  3. Chcemy chronić dzikie zwierzęta przed przypadkowym zaplątaniem. Niektóre śmieci mogą doprowadzić do zaplątania się w nie dzikich zwierząt, a w konsekwencji mogą doprowadzić do ich śmierci.
  4. Chcemy chronić środowisko przed roznoszeniem śmieci w głąb lasu.
  5. Chcemy zmobilizować wszystkich korzystających z lasu do zabierania własnych śmieci ze sobą i do ich segregowania tak by jak najwięcej z nich było w przyszłości wykorzystanych ponownie.

 

Czy wiesz, że…

Śmieci są odwiecznym problemem Lasów Państwowych. Rocznie zbieramy ich blisko
75 tys. m³, a wydajemy kilkadziesiąt milionów na uprzątnięcie, wywóz i utylizację śmieci wyrzucanych do lasu.

Podczas leśnych wędrówek coraz częściej można spotkać tzw. dzikie wysypiska, które powstają przy głównych szlakach komunikacyjnych lub dużych miastach. Możemy tam znaleźć odpady z gospodarstwa domowego, stare opony, zużyty sprzęt AGD i odpady budowlane. A ty ile razy spotkałeś na swojej leśnej drodze stary dywan, lodówkę czy gruz ?

Najczęstszym problemem są jednak pojedyncze śmieci pozostawiane przez ludzi wypoczywających w lesie. Zdarza się, że dorosły człowiek, czy dziecko wyrzuca w lesie butelki po napojach, papierki po cukierkach czy nawet plastikowe torby. Pozostawione w lesie śmieci rozkładają się przez kilka miesięcy, a nawet setki lat np.:

  • papier (2-4 tyg.),
  • reklamówka (15 lat),
  • opona samochodowa (300 lat),
  • plastikowa butelka (450 lat),
  • szkło ( 500 lat).

Śmieci w lasach są śmiertelnym zagrożeniem dla dzikich zwierząt, najmniejsze stworzenia zwabione zapachem często wpadają do pozostawionych pojemników i już nigdy z nich nie wychodzą. Takie odpady zagrażają także przyrodzie. Przyczyniają się do powstawania pożarów lasu oraz powodują skażenie wód. Emitują trujące substancję zarówno do gleby jak i do atmosfery. A co najgorsze szpecą krajobraz i odstraszają turystów.

Las to naturalne środowisko, więc dbajmy żeby taki pozostał: czysty i piękny.  

 

Dlatego pamiętaj zawsze swoje śmieci zabieraj ze sobą !!!

Zachęcamy także do akcji społecznej #zabierz5zlasu Będąc w lesie zabierz 5 (minimum, może być ich oczywiście więcej!) śmieci znalezionych w lesie do domu i wyrzuć je do śmieci domowych, pamiętając o segregacji. Pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

 

To musisz zapamiętać !

Zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy o Lasach z dnia 28 września 1991 roku w lasach zabrania się zaśmiecania.

Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń art. 162 §1 „Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 złotych.