Asset Publisher
Gospodarstwo łowieckie
Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Człuchów
Łowiectwo w dzisiejszych czasach to nie tylko sztuka polowania oparta na bogatej tradycji i długiej historii, ale także jeden z ważnych elementów ochrony przyrody.
Ważną rolę w gospodarce łowieckiej odgrywają Lasy Państwowe. Rola ta, wynika bezpośrednio z zapisów zawartych w Ustawie „Prawo łowieckie", bowiem o ostatecznym kształcie działań, jakie planują dzierżawcy obwodów w rocznych planach łowieckich decydują nadleśniczowie i dyrektorzy regionalnych dyrekcji LP, którzy owe plany zatwierdzają. Według ww. ustawy łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego oznacza ochronę zwierząt łownych i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz z zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.
Celem łowiectwa jest zachowanie bioróżnorodności, zrównoważone gospodarowanie populacjami zwierząt, a także ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego poprzez poprawę warunków bytowania zwierzyny oraz kultywowanie tradycji łowieckich i krzewienie kultury i etyki łowieckiej.
W ostatnich latach obserwujemy intensywne przemiany społeczne i cywilizacyjne, z którymi współczesny myśliwy musi się zmierzyć. Wizerunek myśliwego wzbudza w większości przypadków negatywne emocje, wynikające przede wszystkim z niskiej świadomości i wiedzy przyrodniczej społeczeństwa. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że człowiek ingerując w środowisko naturalne tak głęboko w zasadzie uniemożliwił przyrodzie naturalne regulowanie liczebności populacji zwierząt dziko żyjących. W tym przypadku myśliwy stał się ostatnim ogniwem łańcucha pokarmowego. Chcąc mieć jakikolwiek wpływ na utrzymanie liczebności populacji dzikich zwierząt w stanie znośnym dla środowiska, instytucja myśliwego jest nam niezbędna.
Teren Nadleśnictwa Człuchów należy do VI Rejonu Hodowlanego i podzielony jest na 14 obwodów łowieckich. Wszystkie obwody wydzierżawione są kołom łowieckim. Dzięki skutecznej współpracy, staramy się utrzymać liczebność populacji zwierzyny łownej na takim poziomie, aby szkody przez nią powodowane były znośne dla środowiska.
Asset Publisher
Akcja „Choinka od leśnika”
Akcja „Choinka od leśnika”
Akcja charytatywna pn. „Choinka od leśnika” to już coroczna tradycja. Jest to akcja pomocowa niesiona potrzebującym, ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem wśród pracowników nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Co roku, organizacją tego wydarzenia zajmuje się inne nadleśnictwo. Zaczęło się od Nadleśnictwa Sławno w 2021 roku, w kolejnych latach akcja ta została przeprowadzona przez Nadleśnictwo Karnieszewice – 2022 r. i Nadleśnictwo Białogard – 2023 r.
W 2024 roku rola gospodarza przypadła Nadleśnictwu Człuchów. Zdecydowaliśmy się wesprzeć Hospicjum Stacjonarne im. Jerzego Bigdy w Człuchowie oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze Powiatu Człuchowskiego. W tegorocznej akcji udało nam się zebrać nie tylko niezbędne rzeczy, ale także pieniądze na ich zakup, w kwocie 5 950 złotych.
Dzięki wsparciu finansowemu ze strony pracowników nadleśnictw zakupiliśmy i przekazaliśmy w dniu 30 grudnia 2024 r. dla podopiecznych Hospicjum Stacjonarnego w Człuchowie im. Jerzego Bigdy, m. in. sprzęt medyczny i rehabilitacyjny: generator ozonu, materace i poduszki przeciwodleżynowe, szelki do podnośnika oraz chodzik. Ponadto przekazaliśmy również zebrane środki higieny osobistej m.in. podkłady, balsamy do ciała i kremy.
Do Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w dniu 20 grudnia 2024 r. trafiły artykuły gospodarstwa domowego takie jak: odkurzacz, gofrownice, czajniki elektryczne, a także pościele, ręczniki, artykuły kuchenne, zabawki, gry planszowe, środki higieny osobistej i słodycze.
Leśnicy z nadleśnictw zorganizowanych w ramach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku włączając się do akcji pokazali, że nie są obojętni na potrzeby drugiego człowieka. Wzorem lat ubiegłych Akcja „choinka od leśnika” pokazała nam, że łączymy ze sobą tych, którzy chcą pomagać z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.
Wszystkim Nadleśnictwom z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku serdecznie dziękujemy za szczególne zaangażowanie oraz przekazanie darów na ww. akcję.
Informacja z akcji znajduje się również na stronie WeekendFM
DARZ BÓR !