Wydawca treści Wydawca treści

Hodować las dla wszystkich nas

Hodować znaczy zaczynać od początku

 

Produkcja materiału sadzeniowego w Nadleśnictwie oparta jest całkowicie na własnej bazie nasiennej. Uznanych jest 9 drzew matecznych sosny pospolitej, 4 olszy czarne i 4 brzozy brodawkowatej, 3 dęby szypułkowe i 1 dąb bezszypułkowy. Wyznaczono 3 wyłączone drzewostany nasienne dla sosny o łącznej powierzchni 20,82 ha. Oprócz tego na terenie Nadleśnictwa znajduje się 290,60 ha gospodarczych drzewostanów nasiennych dla sosny, 1,33 ha modrzewia europejskiego 1,92 ha olszy czarnej, 28,89 ha buka, 13,66 ha dębu szypułkowego i 17,64 ha dębu bezszypułkowego. Na terenie Nadleśnictwa znajdują się źródła nasion dla daglezji, jawora, graba, lipy, olszy szarej i czereśni ptasiej. Nadleśnictwo posiada własne Gospodarstwo Nasienno-Szkółkarskie o powierzchni całkowitej 10,64 ha z czego na produkcję przypada 6,50 ha. Szkółka wyposażona jest w nowoczesny, zautomatyzowany system nawadniania, mroźnię na sadzonki oraz chłodnię do przechowywania nasion dębu i buka.

 

Średniorocznie rozmiar prac z zakresu hodowli lasu kształtuje się na poziomie:

 

•    zalesienia gruntów porolnych – 0,5 ha,

 

•    odnowienia zrębów - 143 ha,

 

•    odnowienia po rębniach złożonych - 61 ha,

 

•    wprowadzanie II piętra – 0,8 ha,

 

•    cięcia pielęgnacyjne (CW, CP) - 222 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ochrona starolasów – nasza odpowiedzialność za przyszłość lasów

Ochrona starolasów – nasza odpowiedzialność za przyszłość lasów

Lasy Państwowe podejmują kolejne kroki w kierunku ochrony najcenniejszych przyrodniczo terenów leśnych. W centrum naszych działań znajdują się dziś starolasy – obszary o wyjątkowej wartości ekologicznej i przyrodniczej, które stanowią kluczowe siedliska dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Trwają intensywne prace nad procesem wyznaczania lasów pod szczególną ochroną. Wczoraj w Dyrekcji Generalnej odbyło się spotkanie kierownictwa Lasów Państwowych i  zastępców dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych ds. zrównoważonej gospodarki leśnej w sprawie propozycji LP dotyczących wzmocnienia ochrony leśnych zasobów przyrodniczych i wyznaczenia starolasów.

Jesteśmy świadomi potrzeby wyznaczenia starolasów, braliśmy udział w tworzeniu europejskich wytycznych definiujących starolasy i lasy pierwotne. W tej chwili takie lasy są identyfikowane w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Ta forma będzie funkcjonowała w Europie na równi z rezerwatami przyrody.

- Nasze działania są wieloetapowe i prace trwają na wszystkich szczeblach organizacji; od wytypowania i preselekcji lasów spełniających kryteria poprzez weryfikację terenową. Precyzowanie wyznaczonych terenów to żmudny proces terenowy – komentuje Jerzy Fijas, z-ca dyrektora ds. zrównoważonej gospodarki leśnej.

W ramach naszej strategii planujemy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować pozyskiwanie drewna na 17% zarządzanej przez nas powierzchni leśnej, co obejmuje ponad 1,2 mln hektarów. Szczególną uwagę poświęcamy właśnie dziś starolasom, które wymagają dodatkowej ochrony, aby zachować ich unikalny charakter i kluczową rolę w ekosystemie.

Dlaczego starolasy są tak ważne?

Dojrzałe, stabilne i zgodne z siedliskiem  drzewostany są kluczowe dla zachowania różnorodności biologicznej, regulacji klimatu oraz zapewnienia siedlisk dla licznych gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Dlatego szczegółowo weryfikujemy w terenie wszystkie wskazane obszary, aby zapewnić ich optymalną ochronę.

Zachęcamy do śledzenia naszych działań i dzielenia się opiniami.

W dobie zmian klimatu ochrona starolasów to wspólna odpowiedzialność za przyszłość lasów Europy.