Wydawca treści Wydawca treści

Gospodarstwo łowieckie

Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Człuchów

 

Łowiectwo w dzisiejszych czasach to nie tylko sztuka polowania oparta na bogatej tradycji i długiej historii, ale także jeden z ważnych elementów ochrony przyrody.

 

Ważną rolę w gospodarce łowieckiej odgrywają Lasy Państwowe. Rola ta wynika bezpośrednio z zapisów zawartych w Ustawie „Prawo łowieckie", bowiem o ostatecznym kształcie działań, jakie planują dzierżawcy obwodów w rocznych planach łowieckich decydują nadleśniczowie i dyrektorzy regionalnych dyrekcji LP, którzy owe plany zatwierdzają. Według ww. ustawy łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego  oznacza ochronę zwierząt łownych i  gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz z zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

 

Celem łowiectwa jest zachowanie bioróżnorodności, zrównoważone gospodarowanie populacjami zwierząt, a także ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego poprzez poprawę warunków bytowania zwierzyny oraz kultywowanie tradycji łowieckich i krzewienie kultury i etyki łowieckiej.

 

W ostatnich latach obserwujemy intensywne przemiany społeczne i cywilizacyjne, z którymi współczesny myśliwy musi się zmierzyć. Wizerunek myśliwego wzbudza w większości przypadków negatywne emocje, wynikające przede wszystkim z niskiej świadomości i wiedzy przyrodniczej społeczeństwa. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że człowiek ingerując w środowisko naturalne tak głęboko w zasadzie uniemożliwił przyrodzie naturalne regulowanie liczebności populacji zwierząt dziko żyjących. W tym przypadku myśliwy stał się ostatnim ogniwem łańcucha pokarmowego i chcąc mieć jakikolwiek wpływ na utrzymanie liczebności populacji dzikich zwierząt w stanie znośnym dla środowiska instytucja myśliwego jest nam niezbędna.

 

Teren Nadleśnictwa Człuchów należy do VI Rejonu Hodowlanego i podzielony jest na 14 obwodów łowieckich. Wszystkie obwody wydzierżawione są kołom łowieckim. Dzięki skutecznej współpracy staramy się utrzymać liczebność populacji zwierzyny łownej na takim poziomie, aby szkody przez nią powodowane były znośne dla środowiska.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bezpieczniej wzdłuż dróg i torów

Bezpieczniej wzdłuż dróg i torów

 

W bieżącym roku z cięciami odnowieniowymi zbliżymy się w kilku miejscach do dróg publicznych. Nasze działania w przyszłości sprowadzać się będą do odsuwania wysokich drzew od dróg. W tych miejscach zaplanujemy i posadzimy bezpieczny dla ruchu kołowego nowy las, będzie tutaj więcej niskich drzew liściastych i krzewów. Dzięki tym działaniom w czasach zmieniającego się klimatu - a co również z tym związane - gwałtownych burz i silnych wiatrów, użytkownicy dróg nie będą narażeni na upadki drzew na jezdnię tak jak ma to miejsce obecnie.

W związku z tym, że zmieni się krajobraz wzdłuż drogi, którą często jeździcie może się Wam wydawać, że wycinamy więcej drzew niż dotychczas, ale nie jest to prawdą. W Nadleśnictwie Człuchów od 2023 roku realizujemy plan, który funkcjonować będzie do roku 2032. Wg tego planu co roku pozyskujemy ok. 125 000 m3 drewna, a w miejsce wyciętych drzew sadzimy nowy las. Prace nad planem pozyskania drewna który realizujemy trwały ponad 2 lata- dlaczego tak długo? Dlatego że wszystko  musi być dokładnie wyliczone. Przez ten czas ustaliliśmy dokładnie ile drewna mamy na administrowanym przez nas terenie, potem ustaliliśmy ile drewna przyrośnie nam przez okres 10 lat. Ostatecznie do pozyskania pobraliśmy tylko część tego co przyrośnie. Dzięki takim działaniom mimo pozyskania rok rocznie przybywa drewna w naszych lasach. Nie pracujemy bezmyślnie - wszystko jest przemyślane na przyszłe dziesięciolecia. Corocznie w całej Polsce Lasy Państwowe sadzą 500 mln drzew.

 

Las pełni wiele różnych funkcji: pochłania dwutlenek węgla, produkuje tlen, chroni glebę i wodę, stanowi ostoję dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Las dla człowieka jest bardzo waży, pełni funkcje turystyczne, rekreacyjne, dostarcza grzybów i jagód itd., a przede wszystkim drewno - niesamowity surowiec odnawialny, o wielu zastosowaniach. Lasy pochłaniają i magazynują dwutlenek węgla. 1 ha lasu pochłania średnio 4-5 ton CO2. Łącznie polskie lasy pochłaniają rocznie ok. 40 mln ton CO2.

 

Dzięki lasom mamy domy z drewna, podłogi, schody, meble, papier, opakowania, przeróżne narzędzia, instrumenty i wiele innych rzeczy. Produkty z drewna otaczają nas na co dzień. To właśnie drewno jest produktem ekologicznym, do jego wytworzenia potrzeba tylko energii słońca, ziemi, wody i stosunkowo niewiele czasu. Ten czas, który dochodzi do 100 lat budzi w Was często niepokój. Prawda, że zmieniamy krajobraz na dziesiątki lat, ale w tym miejscu sadzimy odporniejszy na zmieniające się warunki klimatyczne nowy las, który w podobnym wieku zobaczą nasze wnuki i dzięki temu one również będą się mogły cieszyć ze wszystkich funkcji lasu i z drewna.