Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadzorowane

Nadleśnictwo Człuchów prowadzi nadzór nad lasami niepaństwowymi w imieniu Starosty Człuchowskiego. Aktualnie w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa znajduje się 789,87 ha lasów nadzorowanych.

Sposób postępowania w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa w ramach powierzonego nam nadzoru przez Starostwo Powiatowe w Człuchowie

1. Działki leśne objęte uproszczonymi planami urządzenia lasu:

a) Właściciel samodzielnie prowadzi gospodarkę leśną na podstawie uproszczonego planu urządzenia lasu (UPUL) i zgodnie z zawartymi w nim wskazaniami gospodarczymi.

b) Właściciel może zwrócić się do Nadleśniczego o udzielenie instruktażu na gruncie w zakresie wykonywania zadań gospodarczych. W tym celu należy skontaktować się z osobą odpowiedzialną za nadzór nad lasami niepaństwowymi w Nadleśnictwie Człuchów.

c) Osoba odpowiedzialna za nadzór nad lasami niepaństwowymi zapoznaje się ze wskazaniami gospodarczymi zawartymi w uproszczonym planie urządzenia lasu i nieodpłatnie udziela instruktażu jak przeprowadzić zabieg.

d) Po pozyskaniu drewna, właściciel informuje pracownika Nadleśnictwa Człuchów odpowiedzialnego za nadzór nad lasami niepaństwowymi i wspólnie z nim ustala termin ocechowania drewna na gruncie.

e) Pracownik Nadleśnictwa Człuchów sprawdza poprawność wykonania zabiegu i jeżeli został on wykonany zgodnie z zaleceniami dokonuje ocechowania drewna. Następnie sporządza Świadectwo Legalności pozyskania drewna, którego oryginał po zatwierdzeniu przez Nadleśniczego zostaje wysyłany do właściciela lasu.

2. Działki leśne nie objęte uproszczonymi planami urządzenia lasu:

a) Właściciel informuje pracownika Nadleśnictwa Człuchów odpowiedzialnego za nadzór nad lasami niepaństwowymi o chęci pozyskania drewna w swoim lesie. Wspólnie ustalają termin przeprowadzania lustracji terenowej.

b) Na gruncie, w obecności właściciela działki leśnej, pracownik nadleśnictwa wystawia opinię na temat konieczności przeprowadzenia zabiegu wraz z określeniem masy drewna do pozyskania. Oryginał zostawia właścicielowi, kopię zabiera do nadleśnictwa. Opinia jest podstawą do wydania decyzji na wykonanie prac.

c) Właściciel składa do Starosty Człuchowskiego wniosek o zgodę na przeprowadzenie zabiegu wraz opinią wystawioną przez pracownika Nadleśnictwa Człuchów.

d) Na podstawie nadesłanych dokumentów Starosta Człuchowski wydaje Decyzję, w której określa zadania z zakresu gospodarki leśnej,

e) Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, procedurę legalizacji drewna przeprowadza się w sposób analogiczny jak opisany dla działek leśnych objętych uproszczonymi planami urządzenia lasu (pkt. 1, ppkt. d, e).

Uwaga: W przypadku wykonania zabiegu niezgodnie ze wskazaniami w UPUL, bądź w wydanej przez Nadleśnictwo Człuchów opinii, pracownik nadleśnictwa ma prawo odmówić legalizacji drewna, informując o tym na piśmie Nadleśniczego. Nadleśniczy kieruje sprawę do Starosty zlecającego nadzór.

Kontakt w sprawach dotyczących lasów nadzorowanych:

- Tomasz Rudnik tel. 784-040-929

Kontakt w sprawach zalesień gruntów rolnych i sporządzania planów inwestycji:

- Daniel Knut, tel. (59) 83-458-62, kom. 784-040-940


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

PRZEBUDOWA PARKINGU NAD JEZIOREM BARDZE DUŻE

PRZEBUDOWA PARKINGU NAD JEZIOREM BARDZE DUŻE

Uwaga! Miejsce postoju pojazdów przy jeziorze Bardze Duże zostało otwarte.

Nadleśnictwo Człuchów informuje, że prace w związku z przebudową miejsca postoju pojazdów w Leśnictwie Jeziorno nad jeziorem Bardze Duże zostały zakończone. Wjazd na parking jest już możliwy dla osób odwiedzających.

Powodem zamknięcia były planowane prace zawiązane z modernizacją miejsca postoju pojazdów zgodnie z wytycznymi planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Czerwona Woda pod Babilonem.

W miejscu nowej inwestycji wyznaczone zostały miejsca parkingowe oraz strefa rekreacyjno-wypoczynkowa wyposażona w altany ze stołami i ławami oraz niebawem tablicami edukacyjnymi.

Toalety typu TOI TOI będą dostępne do końca sierpnia.

Miejsce to jest przystosowane i przyjazne dla odwiedzających, w tym również dla osób niepełnosprawnych.

Na parkingu należy uważać na wysokie krawężniki, zwłaszcza jeśli ma się niskie zawieszenie w samochodzie.  Krawężnik ma uniemożliwić wjazd do lasu poza teren parkingu.