Wydawca treści
Lasy nadzorowane
Nadleśnictwo Człuchów prowadzi nadzór nad lasami niepaństwowymi w imieniu Starosty Człuchowskiego. Aktualnie w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa znajduje się 789,87 ha lasów nadzorowanych.
Sposób postępowania w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa w ramach powierzonego nam nadzoru przez Starostwo Powiatowe w Człuchowie
1. Działki leśne objęte uproszczonymi planami urządzenia lasu:
a) Właściciel samodzielnie prowadzi gospodarkę leśną na podstawie uproszczonego planu urządzenia lasu (UPUL) i zgodnie z zawartymi w nim wskazaniami gospodarczymi.
b) Właściciel może zwrócić się do Nadleśniczego o udzielenie instruktażu na gruncie w zakresie wykonywania zadań gospodarczych. W tym celu należy skontaktować się z osobą odpowiedzialną za nadzór nad lasami niepaństwowymi w Nadleśnictwie Człuchów.
c) Osoba odpowiedzialna za nadzór nad lasami niepaństwowymi zapoznaje się ze wskazaniami gospodarczymi zawartymi w uproszczonym planie urządzenia lasu i nieodpłatnie udziela instruktażu jak przeprowadzić zabieg.
d) Po pozyskaniu drewna, właściciel informuje pracownika Nadleśnictwa Człuchów odpowiedzialnego za nadzór nad lasami niepaństwowymi i wspólnie z nim ustala termin ocechowania drewna na gruncie.
e) Pracownik Nadleśnictwa Człuchów sprawdza poprawność wykonania zabiegu i jeżeli został on wykonany zgodnie z zaleceniami dokonuje ocechowania drewna. Następnie sporządza Świadectwo Legalności pozyskania drewna, którego oryginał po zatwierdzeniu przez Nadleśniczego zostaje wysyłany do właściciela lasu.
2. Działki leśne nie objęte uproszczonymi planami urządzenia lasu:
a) Właściciel informuje pracownika Nadleśnictwa Człuchów odpowiedzialnego za nadzór nad lasami niepaństwowymi o chęci pozyskania drewna w swoim lesie. Wspólnie ustalają termin przeprowadzania lustracji terenowej.
b) Na gruncie, w obecności właściciela działki leśnej, pracownik nadleśnictwa wystawia opinię na temat konieczności przeprowadzenia zabiegu wraz z określeniem masy drewna do pozyskania. Oryginał zostawia właścicielowi, kopię zabiera do nadleśnictwa. Opinia jest podstawą do wydania decyzji na wykonanie prac.
c) Właściciel składa do Starosty Człuchowskiego wniosek o zgodę na przeprowadzenie zabiegu wraz opinią wystawioną przez pracownika Nadleśnictwa Człuchów.
d) Na podstawie nadesłanych dokumentów Starosta Człuchowski wydaje Decyzję, w której określa zadania z zakresu gospodarki leśnej,
e) Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, procedurę legalizacji drewna przeprowadza się w sposób analogiczny jak opisany dla działek leśnych objętych uproszczonymi planami urządzenia lasu (pkt. 1, ppkt. d, e).
Uwaga: W przypadku wykonania zabiegu niezgodnie ze wskazaniami w UPUL, bądź w wydanej przez Nadleśnictwo Człuchów opinii, pracownik nadleśnictwa ma prawo odmówić legalizacji drewna, informując o tym na piśmie Nadleśniczego. Nadleśniczy kieruje sprawę do Starosty zlecającego nadzór.
Kontakt w sprawach dotyczących lasów nadzorowanych:
- Tomasz Rudnik tel. 784-040-929
Kontakt w sprawach zalesień gruntów rolnych i sporządzania planów inwestycji:
- Daniel Knut, tel. (59) 83-458-62, kom. 784-040-940
Najnowsze aktualności
Spotkanie kierownictwa Nadleśnictwa Człuchów z lokalną społecznością Sołectwa Bińcze
Spotkanie kierownictwa Nadleśnictwa Człuchów z lokalną społecznością Sołectwa Bińcze
Dnia 26 czerwca 2024r. o godzinie 17:00 w Świetlicy Wiejskiej w Bińczu odbyło się spotkanie mieszkańców Sołectwa Bińcze z Nadleśniczym Nadleśnictwa Człuchów Sławomirem Kmiecikiem i Zastępcą Nadleśniczego Piotrem Łąckim oraz Leśniczym Leśnictwa Bińcze Waldemarem Feculakiem. Celem spotkania było omówienie zasad prowadzenia trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej w Polsce, a także planowanej gospodarki leśnej na terenie lasów wokół miejscowości Bińcze zgodnie z planem urządzania lasu na lata 2023-2032. Spotkanie było odpowiedzią na docierające sygnały o niezrozumieniu prowadzonej gospodarki leśnej wśród części lokalnej społeczności Sołectwa Bińcze.
Podczas prelekcji omówione zostały dane statystyczne, dotyczące leśnictwa w Polsce m.in.:
• powierzchni Lasów Państwowych,
• zasobów drzewnych w Lasach Państwowych na przestrzeni lat 1946-2022,
• pozyskania surowca drzewnego w latach 1946-2022,
• struktury powierzchni Lasów Państwowych wg klas wieku.
Uczestnicy prelekcji dowiedzieli się również o:
• zasadach finansowania Lasów Państwowych,
• problemach związanych z zaśmiecaniem lasów,
• prowadzenia cięć przy szlakach komunikacyjnych,
• nowych i planowanych inwestycjach Nadleśnictwa Człuchów.
Po zakończonej prezentacji uczestnicy mieli możliwość zadania pytań na nurtujące ich zagadnienia.
Mamy nadzieję, że wszystkie wątpliwości i dylematy zostały rozwiane.