Wydawca treści
PGL Lasy Państwowe
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.
Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.
Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew
Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.
Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.
Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.
W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.
Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.
87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
NOWY PRZEBIEG ZIELONEGO SZLAKU TURYSTYCZNEGO
NOWY PRZEBIEG ZIELONEGO SZLAKU TURYSTYCZNEGO
Nadleśnictwo Człuchów informuje turystów o zmianie przebiegu zielonego szlaku pieszo- rowerowego, biegnącego wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Rychnowskiego. Zgodnie z porozumieniem podpisanym w dniu 18.03.2024 r. przez Nadleśnictwo Człuchów i Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze Oddział w Słupsku szlak zielony zmienił swój przebieg.
Szlak zielony na odcinku od Miejsca Postoju Pojazdów przy WOPR do Szkoły Podstawowej w Rychnowach biegnie zgodnie z oznakowaniem nowej ścieżki pieszo rowerowej. Stare oznakowanie niezgodnie z tym przebiegiem zostało usunięte z drzew.
Na tym odcinku zlokalizowane są obecnie dwa Miejsca Postoju Pojazdów- jedno przy WOPR oraz drugie przy plaży od strony Rychnów. W naszych planach na przyszłość pozostaje zlokalizowanie podobnego Miejsca Postoju przy plaży od strony Ględowa.
Na wniosek Sołtysa Ględowa przed wjazdem na wydzierżawioną sołectwu plażę ustawiliśmy szlaban- obowiązuje tam zakaz wjazdu pojazdom. Dostęp do klucza do szlabanu poza Służbą Leśną posiada Straż Pożarna oraz Sołectwo w Ględowie. Szlak zielony od wspomnianego szlabanu skręca w lewo zgodnie ze znakami ścieżki pieszo rowerowej w kierunku jeziora. Wzdłuż samego brzegu jeziora Rychnowskiego biegnie tylko na krótkim odcinku przecinając dwa charakterystyczne schodzące do jeziora obniżenia terenu, następnie odchodzi od samego brzegu. Dalszy przebieg oznaczony piktogramami poprowadzony jest drogami leśnymi, aż do plaży od strony Rychnów. Pierwotny przebieg szlaku ścieżką przez bagno zlokalizowane przy plaży nie jest już prawidłowy.
Teren między ww. parkingiem a jeziorem wydzierżawiony został Gminie Człuchów i to ona dba o porządek na tym terenie. Prosimy o niepozostawianie śmieci w tym miejscu. Od tej plaży szlak zielony biegnie dalej zgodnie ze znakami ścieżki pieszo rowerowej w kierunku Rychnów, skręcając w lewo w lesie wychodzi przy Szkole Podstawowej w Rychnowach. Od tego miejsca szlak biegnie jak dotychczas w kierunku Polnicy.
Nadleśnictwo zgodnie ze wspomnianym wyżej Porozumieniem ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo osób przebywających na szlaku. W związku z tym i z przepisami wewnętrznymi Lasów Państwowych w okresie zimowym można natrafić na szlaku na pracowników ścinających suche drzewa. Odbywa się to w okresie zimowym głównie z powodów przyrodniczych, gdy ptaki nie wychowują młodych piskląt w dziuplach czy gniazdach, a ruch turystyczny jest minimalny. Żółte tablice informacyjne o zakazie wstępu zawsze informują o niebezpieczeństwie i należy przestrzegać zapisów na nich zawartych. Pracownicy na tym obszarze ścinają tylko suche drzewa zagrażające życiu i zdrowiu ludzi i co do zasady pozostawiają je w całości po obaleniu, przecinają je z reguły tylko wtedy, gdy upadną w poprzek ścieżki.
Nowy przebieg szlaku zielonego ma głównie na celu odsunięcie ruchu turystycznego od samego brzegu jeziora, który jest w okresie wiosennym i letnim miejscem rozrodu wielu gatunków ptaków. W obszarze tym jest wiele cennych przyrodniczo drzew dziuplastych i drzew z gniazdami. Są to jednak często drzewa już martwe, zagrażające bezpieczeństwu ludzi, stąd piesze czy rowerowe wycieczki w tym miejscu nie są wskazane. Chrońmy razem przyrodę.