Wydawca treści
Polskie lasy
Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.
Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.
W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.
Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.
W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.
W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.
Raporty o stanie lasów w Polsce
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Akcja „Choinka od leśnika”
NOWY PRZEBIEG ZIELONEGO SZLAKU TURYSTYCZNEGO
Nadleśnictwo Człuchów informuje turystów o zmianie przebiegu zielonego szlaku pieszo- rowerowego, biegnącego wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Rychnowskiego. Zgodnie z porozumieniem podpisanym w dniu 18.03.2024 r. przez Nadleśnictwo Człuchów i Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze Oddział w Słupsku szlak zielony zmienił swój przebieg.
Szlak zielony na odcinku od Miejsca Postoju Pojazdów przy WOPR do Szkoły Podstawowej w Rychnowach biegnie zgodnie z oznakowaniem nowej ścieżki pieszo rowerowej. Stare oznakowanie niezgodnie z tym przebiegiem zostało usunięte z drzew.
Na tym odcinku zlokalizowane są obecnie dwa Miejsca Postoju Pojazdów- jedno przy WOPR oraz drugie przy plaży od strony Rychnów. W naszych planach na przyszłość pozostaje zlokalizowanie podobnego Miejsca Postoju przy plaży od strony Ględowa.
Na wniosek Sołtysa Ględowa przed wjazdem na wydzierżawioną sołectwu plażę ustawiliśmy szlaban- obowiązuje tam zakaz wjazdu pojazdom. Dostęp do klucza do szlabanu poza Służbą Leśną posiada Straż Pożarna oraz Sołectwo w Ględowie. Szlak zielony od wspomnianego szlabanu skręca w lewo zgodnie ze znakami ścieżki pieszo rowerowej w kierunku jeziora. Wzdłuż samego brzegu jeziora Rychnowskiego biegnie tylko na krótkim odcinku przecinając dwa charakterystyczne schodzące do jeziora obniżenia terenu, następnie odchodzi od samego brzegu. Dalszy przebieg oznaczony piktogramami poprowadzony jest drogami leśnymi, aż do plaży od strony Rychnów. Pierwotny przebieg szlaku ścieżką przez bagno zlokalizowane przy plaży nie jest już prawidłowy.
Teren między ww. parkingiem a jeziorem wydzierżawiony został Gminie Człuchów i to ona dba o porządek na tym terenie. Prosimy o niepozostawianie śmieci w tym miejscu. Od tej plaży szlak zielony biegnie dalej zgodnie ze znakami ścieżki pieszo rowerowej w kierunku Rychnów, skręcając w lewo w lesie wychodzi przy Szkole Podstawowej w Rychnowach. Od tego miejsca szlak biegnie jak dotychczas w kierunku Polnicy.
Nadleśnictwo zgodnie ze wspomnianym wyżej Porozumieniem ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo osób przebywających na szlaku. W związku z tym i z przepisami wewnętrznymi Lasów Państwowych w okresie zimowym można natrafić na szlaku na pracowników ścinających suche drzewa. Odbywa się to w okresie zimowym głównie z powodów przyrodniczych, gdy ptaki nie wychowują młodych piskląt w dziuplach czy gniazdach, a ruch turystyczny jest minimalny. Żółte tablice informacyjne o zakazie wstępu zawsze informują o niebezpieczeństwie i należy przestrzegać zapisów na nich zawartych. Pracownicy na tym obszarze ścinają tylko suche drzewa zagrażające życiu i zdrowiu ludzi i co do zasady pozostawiają je w całości po obaleniu, przecinają je z reguły tylko wtedy, gdy upadną w poprzek ścieżki.
Nowy przebieg szlaku zielonego ma głównie na celu odsunięcie ruchu turystycznego od samego brzegu jeziora, który jest w okresie wiosennym i letnim miejscem rozrodu wielu gatunków ptaków. W obszarze tym jest wiele cennych przyrodniczo drzew dziuplastych i drzew z gniazdami. Są to jednak często drzewa już martwe, zagrażające bezpieczeństwu ludzi, stąd piesze czy rowerowe wycieczki w tym miejscu nie są wskazane. Chrońmy razem przyrodę.