Wydawca treści
Polskie lasy
Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.
Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.
W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.
Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.
W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.
W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.
Raporty o stanie lasów w Polsce
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Sprzedaż drewna, sadzonek, choinek
Sprzedaż drewna, sadzonek, choinek
Każdy posiada w swoim otoczeniu sprzęty itp wykonane z drewna. Wielu potrzebuje dokonać zakupu tego surowca. Dla tych osób ważną informacją będzie, że...
zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Aktualne zasady znajdziemy w zarządzeniu nr 39 z dnia 25 kwietnia 2012 w sprawie sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe na II półrocze 2012 r. Drewno oferowane jest do sprzedaży w dwóch cyklach półrocznych. 65% puli oferty na półrocze sprzedawana jest w internetowych przetargach ograniczonych w Portalu Leśno-Drzewnym. Pozostałe 35% trafia na systemowe aukcje internetowe w aplikacji e-drewno. Drewno, które nie zostanie sprzedane w tych dwóch procedurach w danym półroczu, trafia na zwykłe aukcje internetowe na e-drewnie. Jeśli po próbie wystawienia na tych aukcjach drewno nie zostanie sprzedane, uruchamiana jest procedura negocjacji handlowych. Dodatkowo w ofercie Lasów Państwowych tworzona jest pula drewna do sprzedaży detalicznej oraz sprzedaży cennych gatunków na aukcjach i submisjach.
Sprzedaż detaliczna drewna w Nadleśnictwie Człuchów odbywa się:
• w biurze Nadleśnictwa Człuchów codziennie w godz. 700-1400.
• w leśnictwach, przez osoby posiadające imienne upoważnienie Nadleśniczego, we wtorki i piątki w godzinach 700-1400.
Aktualny cennik na drewno znajduje się tu:
http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_szczecinek/nadl_czluchow/komunikaty_i_ogloszenia
Sadzonki
Własna szkółka to połowa sukcesu. Produkcja materiału sadzeniowego w naszym Nadleśnictwie oparta jest całkowicie na własnej bazie nasiennej. Nadleśnictwo produkuje sadzonki na szkółce otwartej w Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim „Marysin". Sadzonki są produkowane na potrzeby Lasów Państwowych oraz odbiorców prywatnych, w tym realizujących programy zalesieniowe.
Choinki
Zawsze w okresie świąt Bożego Narodzenia wiele osób pragnie przywitać w swym domu zielonego gościa - choinkę. Aby każdy mógł ciszyć się w pełni świętami i aby nikt nie pozostał bez prezentu, Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż choinek w siedzibach leśnictw. Każdy zainteresowany powinien skierować się do najbliższego leśnictwa, gdzie będzie mógł wybrać dla siebie wymarzone drzewko.
Aktualny cennik na choinki znajduje się tu:
http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_szczecinek/nadl_czluchow/komunikaty_i_ogloszenia