Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona przyrody - rezerwaty

Chronić las to piękne, chronić przyrodę odpowiedzialne

Dla zachowania unikalnych zbiorowisk przyrodniczych na terenie nadleśnictwa ustanowiono następujące rezerwaty:

 

  1. "Sosny" o powierzchni 1,55 ha, położony w oddziale 393g Leśnictwa Lipie, w powiecie człuchowskim, w gminie Człuchów. Utworzony na podstawie Zarządzenia MLiPD z dn.18.05.1984 r. (M.P. nr 15 poz.108 z 1984 r.), zmieniony Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 17.01.2018 r. (Dz.U. woj. pomorskiego, poz. 489) w celu zachowania cennego ekosystemu leśnego wraz z jego charakterystycznymi biocenozami oraz populacjami cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt.
  2. "Jezioro Sporackie" o powierzchni 17,64 ha, położony w oddziale 36c,d,f,g,~a, 37h,i,~a, ~c Leśnictwa Polnica, w powiecie człuchowskim, w gminie Człuchów. Utworzony na podstawie Zarządzenia MLiPD z dn. 23.10.1965 r. (M.P. nr 64 poz. 360 z 1965 r.), zmieniony Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 06.06.2017 r. (Dz.U. woj. pomorskiego, poz. 2227) w celu ochrony zachowania ekosystemu jeziora lobeliowego oraz jego torfowiskowych i leśnych obrzeży wraz z charakterystyczną roślinnością oraz populacjami cennych gatunków roślin i zwierząt.

Rezerwat posiada otulinę o powierzchni: 51,49 ha.

  1. „Jezioro Bardze Małe" o powierzchni 8,40 ha, położony w oddziale 50d,k Leśnictwa Jeziorno, w powiecie człuchowskim, w gminie Człuchów. Utworzony na podstawie Zarządzenia MLiPD z dn. 03.12.1981 r. (M.P. nr 29 poz. 271 z 1981 r.), zmieniony Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 03.12.2021 r. (Dz.U. woj. pomorskiego, poz. 4942) oraz Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 12.04.2023 r. (Dz.U. woj. pomorskiego, poz. 1769)   w celu zachowania ekosystemu jeziora lobeliowego wraz z jego torfowiskowymi obrzeżami.

Rezerwat posiada otulinę o powierzchni: 21,84 ha.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna

Na terenie Nadleśnictwa Człuchów zajęcia edukacyjne prowadzone są w następujących miejscach:
1. na terenie edukacyjnym w Gozdnicy,
2. w biurowcu Nadleśnictwa Człuchów zlokalizowanym przy ul. Sobieskiego 3 w Człuchowie,
3. na ścieżce edukacyjnej w Leśnictwie Wałdowo,
4. w szkółce leśnej "Gospodarstwo nasienno-szkółkarskie Marysin",
5. w lesie,
6. ponadto w szkołach, przedszkolach i innych instytucjach kulturalno-oświatowych w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa

Kto przeprowadza zajęcia edukacyjne?

Osobą odpowiedzialną za przeprowadzanie, koordynację zajęć i projektów edukacyjnych oraz promocyjnych jest pracownik nadleśnictwa posiadający w swoim zakresie obowiązków prowadzenie czynności związanych z edukacją leśną. W razie potrzeby, stosownie do posiadanej wiedzy, do realizacji zadań związanych z edukacją leśną mogą być angażowani również inni pracownicy nadleśnictwa. W przypadku zajęć prowadzonych na terenie edukacyjnym w Gozdnicy i ścieżce edukacyjnej w Leśnictwie Wałdowo- zajęcia mogą odbywać się bez udziału pracowników nadleśnictwa

Jak zamówić przeprowadzenie zajęć edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa Człuchów?

1. Należy skontaktować się z osobą zajmującą się edukacją leśną w Nadleśnictwie Człuchów celem umówienia terminu i miejsca przeprowadzenia zajęć. Można to zrobić telefonicznie pod nr telefonu +48 607-953-344 lub poprzez e-mail: hanna.jamrozy@szczecinek.lasy.gov.pl.
2. Zajęcia edukacyjne z udziałem pracownika nadleśnictwa odbywają się zasadniczo w godzinach 7:00-15:00. Za zgodą nadleśniczego, zajęcia mogą odbyć się również poza godzinami pracy nadleśnictwa.
3. Po uzgodnieniu terminu należy wypełnić „Kartę zgłoszenia zajęć edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa Człuchów" dostępną do pobrania na samym dole tej strony.
4. Wypełnioną i podpisaną kartę należy dostarczyć przed planowaną datą zajęć. Forma dostarczenia karty: tradycyjna lub elektroniczna (skan wysłany na adres e-mail: czluchow@szczecinek.lasy.gov.pl).

Zasady udostępniania terenu edukacyjnego w Gozdnicy w celach edukacyjnych.

1. Teren edukacyjny może być udostępniany organizacjom społecznym, jednostkom samorządowym, jednostkom oświatowo-kulturalnym, komitetom rodzicielskim, służbom publicznym oraz innym zrzeszeniom, stowarzyszeniom lub organizacjom pożytku publicznego
2. Teren edukacyjny w Gozdnicy udostępniony jest przede wszystkim w celach edukacyjnych i w takich celach udostępniany jest zawsze bezpłatnie.
3. Zajęcia edukacyjne na terenie edukacyjnym, w tym akcje, konkursy, lekcje terenowe, festyny, rajdy i inne przedsięwzięcia mogą być przeprowadzane z udziałem pracownika nadleśnictwa lub bez jego udziału.
4. Zajęcia edukacyjne odbywają się zasadniczo w godzinach 7:00-15:00. Za zgodą nadleśniczego, zajęcia mogą odbyć się również poza godzinami pracy nadleśnictwa.

Jak zarezerwować teren edukacyjny w Gozdnicy do celów rekreacyjnych?

1. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z „Regulaminem korzystania z terenu edukacyjnego w Gozdnicy” dostępnym na dole tej strony.
2. Następnie należy skontaktować się z osobą zajmującą się edukacją leśną w Nadleśnictwie Człuchów celem umówienia terminu. Można to zrobić telefonicznie pod nr telefonu: +48 607-953-344 lub poprzez e-mail: hanna.jamrozy@szczecinek.lasy.gov.pl.
3. Po uzgodnieniu terminu należy niezwłocznie wypełnić „Wniosek o udostępnienie terenu edukacyjnego w Gozdnicy na cele rekreacyjne” dostępny do pobrania na samym dole tej strony.
4. Wypełniony i podpisany wniosek należy dostarczyć w formie tradycyjnej lub przesłać elektroniczna (skan wysłany na adres e-mail: czluchow@szczecinek.lasy.gov.pl).

W celach rekreacyjnych teren edukacyjny w Gozdnicy udostępniany jest odpłatnie. Obowiązujące ceny netto przedstawiono poniżej:

1. Udostępnienie terenu edukacyjnego bez wiaty- 20,00 zł/h
2. Udostępnienie terenu edukacyjnego z wiatą – 50,00 zł/h

Tereny leśne poza swym naturalnym pięknem mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia, stąd prosimy o zapoznanie się z listą zagrożeń dla bezpieczeństwa i zdrowia osób przebywających na powierzchniach leśnych, w miejscach udostępnionych dla edukacji leśnej, rekreacji i turystyki dostępną do pobrania poniżej.