Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna

Na terenie Nadleśnictwa Człuchów zajęcia edukacyjne prowadzone są w następujących miejscach:
1. na terenie edukacyjnym w Gozdnicy,
2. w biurowcu Nadleśnictwa Człuchów zlokalizowanym przy ul. Sobieskiego 3 w Człuchowie,
3. na ścieżce edukacyjnej w Leśnictwie Wałdowo,
4. w szkółce leśnej "Gospodarstwo nasienno-szkółkarskie Marysin",
5. w lesie,
6. ponadto w szkołach, przedszkolach i innych instytucjach kulturalno-oświatowych w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa

Kto przeprowadza zajęcia edukacyjne?

Osobą odpowiedzialną za przeprowadzanie, koordynację zajęć i projektów edukacyjnych oraz promocyjnych jest pracownik nadleśnictwa posiadający w swoim zakresie obowiązków prowadzenie czynności związanych z edukacją leśną. W razie potrzeby, stosownie do posiadanej wiedzy, do realizacji zadań związanych z edukacją leśną mogą być angażowani również inni pracownicy nadleśnictwa. W przypadku zajęć prowadzonych na terenie edukacyjnym w Gozdnicy i ścieżce edukacyjnej w Leśnictwie Wałdowo- zajęcia mogą odbywać się bez udziału pracowników nadleśnictwa

Jak zamówić przeprowadzenie zajęć edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa Człuchów?

1. Należy skontaktować się z osobą zajmującą się edukacją leśną w Nadleśnictwie Człuchów celem umówienia terminu i miejsca przeprowadzenia zajęć. Można to zrobić telefonicznie pod nr telefonu +48 607-953-344 lub poprzez e-mail: k.bartosiewicz2@szczecinek.lasy.gov.pl.
2. Zajęcia edukacyjne z udziałem pracownika nadleśnictwa odbywają się zasadniczo w godzinach 7:00-15:00. Za zgodą nadleśniczego, zajęcia mogą odbyć się również poza godzinami pracy nadleśnictwa.
3. Po uzgodnieniu terminu należy wypełnić „Kartę zgłoszenia zajęć edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa Człuchów" dostępną do pobrania na samym dole tej strony.
4. Wypełnioną i podpisaną kartę należy dostarczyć przed planowaną datą zajęć. Forma dostarczenia karty: tradycyjna lub elektroniczna (skan wysłany na adres e-mail: czluchow@szczecinek.lasy.gov.pl).

Zasady udostępniania terenu edukacyjnego w Gozdnicy w celach edukacyjnych.

1. Teren edukacyjny może być udostępniany organizacjom społecznym, jednostkom samorządowym, jednostkom oświatowo-kulturalnym, komitetom rodzicielskim, służbom publicznym oraz innym zrzeszeniom, stowarzyszeniom lub organizacjom pożytku publicznego
2. Teren edukacyjny w Gozdnicy udostępniony jest przede wszystkim w celach edukacyjnych i w takich celach udostępniany jest zawsze bezpłatnie.
3. Zajęcia edukacyjne na terenie edukacyjnym, w tym akcje, konkursy, lekcje terenowe, festyny, rajdy i inne przedsięwzięcia mogą być przeprowadzane z udziałem pracownika nadleśnictwa lub bez jego udziału.
4. Zajęcia edukacyjne odbywają się zasadniczo w godzinach 7:00-15:00. Za zgodą nadleśniczego, zajęcia mogą odbyć się również poza godzinami pracy nadleśnictwa.

Jak zarezerwować teren edukacyjny w Gozdnicy do celów rekreacyjnych?

1. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z „Regulaminem korzystania z terenu edukacyjnego w Gozdnicy” dostępnym na dole tej strony.
2. Następnie należy skontaktować się z osobą zajmującą się edukacją leśną w Nadleśnictwie Człuchów celem umówienia terminu. Można to zrobić telefonicznie pod nr telefonu: +48 607-953-344 lub poprzez e-mail: k.bartosiewicz2@szczecinek.lasy.gov.pl.
3. Po uzgodnieniu terminu należy niezwłocznie wypełnić „Wniosek o udostępnienie terenu edukacyjnego w Gozdnicy na cele rekreacyjne” dostępny do pobrania na samym dole tej strony.
4. Wypełniony i podpisany wniosek należy dostarczyć w formie tradycyjnej lub przesłać elektroniczna (skan wysłany na adres e-mail: czluchow@szczecinek.lasy.gov.pl).

W celach rekreacyjnych teren edukacyjny w Gozdnicy udostępniany jest odpłatnie. Obowiązujące ceny netto przedstawiono poniżej:

1. Udostępnienie terenu edukacyjnego bez wiaty- 20,00 zł/h
2. Udostępnienie terenu edukacyjnego z wiatą – 50,00 zł/h

Tereny leśne poza swym naturalnym pięknem mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia, stąd prosimy o zapoznanie się z listą zagrożeń dla bezpieczeństwa i zdrowia osób przebywających na powierzchniach leśnych, w miejscach udostępnionych dla edukacji leśnej, rekreacji i turystyki dostępną do pobrania poniżej.