Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe - niestety ciągle aktualny temat

Pod względem możliwości pojawienia się zarzewia ognia Nadleśnictwo Człuchów zaliczane jest do III kategorii zagrożenia pożarowego.

Gatunkiem panującym na terenie nadleśnictwa jest sosna rosnąca na siedliskach borowych, w związku z czym zapalność roślinności jest duża i uzależniona jest od pory roku. Największe zagrożenie powstania pożarów występuje w okresie wiosennym, a później w okresie występowania suszy letniej i jesiennej.

 

Polska podzielona jest na strefy prognostyczne, które są  obszarami nadleśnictwa lub kilku nadleśnictw, o zbliżonym zagrożeniu pożarowym lasu. Nadleśnictwo Człuchów zaliczane jest do strefy prognostycznej 11D wraz z Nadleśnictwem Niedźwiady oraz Miastko.

Pomiarów parametrów niezbędnych do określenia stopnia zagrożenia pożarowego dokonuje się o godzinie 900 oraz 1300. Aktualny stopień zagrożenia pożarowego lasu dla danej strefy prognostycznej można sprawdzić na stronie internetowej, klikając w poniższy link:

https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/

 

W okresie akcji bezpośredniej, która trwa od 15 marca do 15 października pełnione są dyżury przeciwpożarowe.

System monitoringu przeciwpożarowego oparty jest na Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym (PAD) zlokalizowanym przy ulicy Sobieskiego 3 w Człuchowie oraz na dwóch dostrzegalniach wyposażonych w kamery HD znajdujących się w Leśnictwie Jeziorno i Biernatka, z których obraz przekazywany jest do PAD.

 

                                                                                                         


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Konferencja „100 lecie Lasów Państwowych - historia i teraźniejszość”

Konferencja „100 lecie Lasów Państwowych - historia i teraźniejszość”

W dniu 6 listopada 2024 w Człuchowie odbyła się Konferencja „100 lecie Lasów Państwowych - historia i teraźniejszość”. Jest to już trzecie takie wydarzenie w Człuchowie zorganizowane przez Nadleśnictwo Człuchów, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Szczecinku oraz człuchowskie stowarzyszenie "Pro Kultura". Patronat Honorowy nad Konferencją objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku Pan Jarosław Czarnecki.


Uczestnikami tego wydarzenia jak w roku poprzednim były władze samorządowe z terenu Powiatu Człuchowskiego, przedstawiciele lokalnych służb mundurowych, dyrektorzy, naczelnicy, kierownicy oraz prezesi człuchowskich urzędów, dyrektorzy człuchowskich szkół i przedszkoli, właściciele lokalnych firm branżowych i okołobranżowych, prezesi i członkowie zarządów lokalnych stowarzyszeń, nie zabrakło również nadleśniczych. Rozesłaliśmy na nią ponad 200 zaproszeń.


W bieżącym roku Lasy Państwowe obchodzą stulecie swojego istnienia. Dnia 28 czerwca 1924 r., prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał rozporządzenie, które stanowiło podwaliny pod powstanie przedsiębiorstwa „Polskie Lasy Państwowe”. Prawny i gospodarczy model polskiego leśnictwa ukształtował się w ciągu kilku następnych lat. W latach 30-tych XX wieku. pierwszy dyrektor Lasów Państwowych, Adam Loret, nakreślił wizję funkcjonowania organizacji. Według niej las pełni wiele różnorodnych funkcji, a produkcja drewna jest tylko jedną z nich. Przedsiębiorstwo „Polskie Lasy Państwowe” stało się też jednym z gwarantów reform ekonomicznych wprowadzonych przez premiera i ministra skarbu Władysława Grabskiego.


Konferencję rozpoczęto od upamiętnienia tego jubileuszu w Miejskim Domu Kultury, a jubileuszowy, nawiązujący do historii referat „Adam Loret (1884- 1940?) pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych” wygłosił Honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego prof. dr hab. Andrzej Grzywacz. Ochronę przeciwpożarową lasów w Polsce omówił miejscowy nadleśniczy. W referacie Nadleśniczego Nadleśnictwa Człuchów ujęto infografikę informującą o systemie przeciwpożarowym jaki funkcjonuje w Lasach Państwowych, materiał ten jest dostępny na oficjalnej stronie Lasów Państwowych pod adresem: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki, można go również pobrać bezpośrednio TUTAJ. Nie mogło zabraknąć informacji dotyczących działalności człuchowskiego nadleśnictwa- jest to już stały punkt konferencji w którym omawiane są zrealizowane inwestycje m.in. parking w Obszarze Natura2000 "Czerwona Woda Pod Babilonem" nad jeziorem Bardze Duże, bieżące problemy, akcje- nie tylko te lokalne ale i ogólnopolskie, plany na najbliższą przyszłość, odpowiedzi na najczęściej zadawane nadleśnictwu pytania. W bieżącym roku uczestnicy konferencji zapoznali się również z możliwościami jakie daje Leśna Mapa Numeryczna, narzędziem pracy leśnika w nowoczesnym leśnictwie.


Podczas konferencji wygłoszono cztery referaty:


„Adam Loret (1884- 1940?) pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych” - prof. dr hab. Andrzej Grzywacz

„Ochrona przeciwpożarowa lasów w Polsce” - Nadleśniczy Nadleśnictwa Człuchów mgr inż. Sławomir Kmiecik

„Aktualne wyzwania przed którymi stoi Nadleśnictwo Człuchów” - Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Człuchów inż. Piotr Łącki

„Leśna Mapa Numeryczna” - Specjalista Służby Leśnej ds. stanu posiadania mgr inż. Jacek Godlewski

Treść merytoryczną konferencji wzbogaciła projekcja filmów wyprodukowanych przez Lasy Państwowe z serii "Z natury rzeczy", czy film "O drewnie". Zachęcamy do obejrzenia tego materiału w całości w serwisie Youtube – link poniżej.

Film „Z natury rzeczy. Drewno materiał przyszłości”

Film „Z natury rzeczy. Lasy a klimat”

Film „Z natury rzeczy. Skąd się bierze drewno”

Film „Z natury rzeczy. Wszędzie drewno”

film "O drewnie" zrealizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu i WFOŚiGW

Konferencję zakończył krótki koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych działającej przy Technikum Leśnym im. Adama Loreta w Tucholi.