Asset Publisher
Zagrożenie pożarowe - niestety ciągle aktualny temat
Pod względem możliwości pojawienia się zarzewia ognia Nadleśnictwo Człuchów zaliczane jest do III kategorii zagrożenia pożarowego.
Gatunkiem panującym na terenie nadleśnictwa jest sosna rosnąca na siedliskach borowych, w związku z czym zapalność roślinności jest duża i uzależniona jest od pory roku. Największe zagrożenie powstania pożarów występuje w okresie wiosennym, a później w okresie występowania suszy letniej i jesiennej.
Polska podzielona jest na strefy prognostyczne, które są obszarami nadleśnictwa lub kilku nadleśnictw, o zbliżonym zagrożeniu pożarowym lasu. Nadleśnictwo Człuchów zaliczane jest do strefy prognostycznej 11D wraz z Nadleśnictwem Niedźwiady oraz Miastko.
Pomiarów parametrów niezbędnych do określenia stopnia zagrożenia pożarowego dokonuje się o godzinie 900 oraz 1300. Aktualny stopień zagrożenia pożarowego lasu dla danej strefy prognostycznej można sprawdzić na stronie internetowej, klikając w poniższy link:
https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/
W okresie akcji bezpośredniej, która trwa od 15 marca do 15 października pełnione są dyżury przeciwpożarowe.
System monitoringu przeciwpożarowego oparty jest na Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym (PAD) zlokalizowanym przy ulicy Sobieskiego 3 w Człuchowie oraz na dwóch dostrzegalniach wyposażonych w kamery HD znajdujących się w Leśnictwie Jeziorno i Biernatka, z których obraz przekazywany jest do PAD.
Asset Publisher
Akcja „Dębowe gody” - obchody jubileuszu 80-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarneckiego w Człuchowie
Akcja „Dębowe gody” - obchody jubileuszu 80-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarneckiego w Człuchowie
Nadleśnictwo Człuchów wspólnie z Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarneckiego w Człuchowie zorganizowało akcję sadzenia dębów dla upamiętnienia obchodów 80-lecia istnienia szkoły.
Nauczyciele wraz z uczniami spotkali się z pracownikami Nadleśnictwa Człuchów w dniu 14 kwietnia 2025 r. o godz. 9:00 w Leśnictwie Człuchów, oddziale 278 a.
Akcja była bardzo udana, wspólne sadzenie lasu w ramach zajęć edukacyjnychto doskonała okazja do poznania pracy leśnika, funkcji i roli lasów, a także możliwość pokazania kolejnych procesów niezbędnych do zachowania trwałości zasobów leśnych.
Mamy nadzieję, że rozpropagowanie akcji sadzenia lasu wśród młodzieży pomoże budować odpowiedzialność za przyszłość lasów dla kolejnych pokoleń.