Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe - niestety ciągle aktualny temat

Pod względem możliwości pojawienia się zarzewia ognia Nadleśnictwo Człuchów zaliczane jest do III kategorii zagrożenia pożarowego.

Gatunkiem panującym na terenie nadleśnictwa jest sosna rosnąca na siedliskach borowych, w związku z czym zapalność roślinności jest duża i uzależniona jest od pory roku. Największe zagrożenie powstania pożarów występuje w okresie wiosennym, a później w okresie występowania suszy letniej i jesiennej.

 

Polska podzielona jest na strefy prognostyczne, które są  obszarami nadleśnictwa lub kilku nadleśnictw, o zbliżonym zagrożeniu pożarowym lasu. Nadleśnictwo Człuchów zaliczane jest do strefy prognostycznej 11D wraz z Nadleśnictwem Niedźwiady oraz Miastko.

Pomiarów parametrów niezbędnych do określenia stopnia zagrożenia pożarowego dokonuje się o godzinie 900 oraz 1300. Aktualny stopień zagrożenia pożarowego lasu dla danej strefy prognostycznej można sprawdzić na stronie internetowej, klikając w poniższy link:

https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/

 

W okresie akcji bezpośredniej, która trwa od 15 marca do 15 października pełnione są dyżury przeciwpożarowe.

System monitoringu przeciwpożarowego oparty jest na Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym (PAD) zlokalizowanym przy ulicy Sobieskiego 3 w Człuchowie oraz na dwóch dostrzegalniach wyposażonych w kamery HD znajdujących się w Leśnictwie Jeziorno i Biernatka, z których obraz przekazywany jest do PAD.

 

                                                                                                         


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wizyta w Przedszkolu Miejskim im. Jacka i Agatki w Człuchowie

Wizyta w Przedszkolu Miejskim im. Jacka i Agatki w Człuchowie

Przy okazji naszej pracy mamy możliwość brać czynny udział w wielu wydarzeniach dziejących się na terenie miasta Człuchów. Drobnym akcentem włączyliśmy się w obchody 80-tej rocznicy urodzin Przedszkola Miejskiego im. Jacka i Agatki w Człuchowie. Z grupą Muchomorków, oraz Biedronek – dwoma najmłodszymi grupami z przedszkola - posadziliśmy dęby w istniejącym już szpalerze drzewek otaczających budynek. Dodatkowo grupa Muchomorków w ramach zajęć realizowała projekt „Piękna nasza Polska cała”. Dzieci wykonały pracę z prawdziwym dziecięcym entuzjazmem, praca z nimi to prawdziwa przyjemność. Tego typu zajęcia wspaniale rozwijają w młodych ludziach znajomość przyrody oraz chęć dbania o najbliższe otoczenie w sposób świadomy.