Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Akcja „Dębowe gody” - obchody jubileuszu 80-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarneckiego w Człuchowie
Akcja „Dębowe gody” - obchody jubileuszu 80-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarneckiego w Człuchowie
Nadleśnictwo Człuchów wspólnie z Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarneckiego w Człuchowie zorganizowało akcję sadzenia dębów dla upamiętnienia obchodów 80-lecia istnienia szkoły.
Nauczyciele wraz z uczniami spotkali się z pracownikami Nadleśnictwa Człuchów w dniu 14 kwietnia 2025 r. o godz. 9:00 w Leśnictwie Człuchów, oddziale 278 a.
Akcja była bardzo udana, wspólne sadzenie lasu w ramach zajęć edukacyjnychto doskonała okazja do poznania pracy leśnika, funkcji i roli lasów, a także możliwość pokazania kolejnych procesów niezbędnych do zachowania trwałości zasobów leśnych.
Mamy nadzieję, że rozpropagowanie akcji sadzenia lasu wśród młodzieży pomoże budować odpowiedzialność za przyszłość lasów dla kolejnych pokoleń.