Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sokole oko pracownika PAD !

Sokole oko pracownika PAD !

              W dniu 9 czerwca pełniący dyżur pracownik Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego, zauważył pożar w miejscowości Polnica. Zlokalizowany pożar występował na gruntach prywatnych,  gdzie w bliskiej okolicy rozciągają się lasy zarządzane przez Nadleśnictwo Człuchów. Bez chwili namysłu poinformowano pełnomocnika nadleśniczego pełniącego dyżur o zaistniałej sytuacji i zapadła decyzja o zawiadomieniu Straży Pożarnej. Dzięki specjalistycznym kamerom w zgłoszeniu dokładnie podano lokalizację pożaru co ułatwiło strażakom dotarcie do miejsca. Po dojeździe dwóch zastępów PSP Człuchów oraz OSP Polnica na miejsce okazało się że doszczętnie spłonęła wiata grillowa.  Nikomu nic się nie stało, a pożar został ugaszony w krótkim czasie.

Takie chwile pokazują jaką ciężką i odpowiedzialną prace wykonują osoby pełniące dyżury przeciwpożarowe. Dziękujemy za czuje oko !