Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spotkanie kierownictwa Nadleśnictwa Człuchów z lokalną społecznością Sołectwa Bińcze

Spotkanie kierownictwa Nadleśnictwa Człuchów z lokalną społecznością Sołectwa Bińcze

       Dnia 26 czerwca 2024r. o godzinie 17:00 w Świetlicy Wiejskiej w Bińczu odbyło się spotkanie mieszkańców Sołectwa Bińcze z Nadleśniczym Nadleśnictwa Człuchów Sławomirem Kmiecikiem i Zastępcą Nadleśniczego Piotrem Łąckim oraz Leśniczym Leśnictwa Bińcze Waldemarem Feculakiem. Celem spotkania było omówienie zasad prowadzenia trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej w Polsce, a także planowanej gospodarki leśnej na terenie lasów wokół miejscowości Bińcze zgodnie z planem urządzania lasu na lata 2023-2032. Spotkanie było odpowiedzią na docierające sygnały o niezrozumieniu prowadzonej gospodarki leśnej wśród części lokalnej społeczności Sołectwa Bińcze.

Podczas prelekcji omówione zostały dane statystyczne, dotyczące leśnictwa w Polsce m.in.:

• powierzchni Lasów Państwowych,
• zasobów drzewnych w Lasach Państwowych na przestrzeni lat 1946-2022,
• pozyskania surowca drzewnego w latach 1946-2022,
• struktury powierzchni Lasów Państwowych wg klas wieku.

Uczestnicy prelekcji dowiedzieli się również o:

• zasadach finansowania Lasów Państwowych,
• problemach związanych z zaśmiecaniem lasów,
• prowadzenia cięć przy szlakach komunikacyjnych,
• nowych i planowanych inwestycjach Nadleśnictwa Człuchów.

Po zakończonej prezentacji uczestnicy mieli możliwość zadania pytań na nurtujące ich zagadnienia.
Mamy nadzieję, że wszystkie wątpliwości i dylematy zostały rozwiane.